istockphoto-114428823-170667a

Oskarżenia w stronę Rosji podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Poniedziałkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ było pełne emocji. Przewodniczący Rady Europejskiej oskarżył Rosję o wywołanie światowego kryzysu żywnościowego poprzez blokadę ukraińskich portów i kradzież zboża. Kiedy Charles Michel wypowiadał te słowa podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku ambasador Rosji Wasilij Nebenzia opuścił salę obrad. Moskwa odpiera zarzuty o blokowanie eksportu z ukraińskich portów i mówi, że powodem są unijne sankcje.

Stekiem bzdur nazwał twierdzenia Rosji przewodniczący Rady Europejskiej. Charles Michel podkreślał, że Unia nie nałożyła żadnych sankcji na rosyjski sektor rolny i że restrykcje w sektorze transportowym nie wykraczają poza europejskie granice.

„To rosyjskie czołgi, bomby i miny uniemożliwiają Ukrainie sianie i zbieranie plonów. Kreml wziął też na cel magazyny i kradnie zboża na zajętych terenach, zrzucając przy tym winę na innych. To zachowanie tchórzliwe i czysta, prosta propaganda” – mówił szef Rady Europejskiej, zwracając się do opuszczającego obrady rosyjskiego ambasadora.

„Może pan wyjść z sali, bo łatwiej jest nie słuchać prawdy panie ambasadorze” – powiedział Charles Michel i podkreślił, że wyłączną odpowiedzialność za kryzys żywnościowy ponosi Rosja.

Podczas posiedzenia stały przedstawiciel RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, Krzysztof Szczerski, zapewnił, że Polska podejmuje daleko idące wysiłki, by zapobiec przemocy seksualnej i handlowi ludźmi w związku z wojną na Ukrainie. Szczerski wystąpił na poświęconemu tej kwestii posiedzeniu rady Bezpieczeństwa ONZ.

Krzysztof Szczerski powiedział, że ukraińscy cywile, a w szczególności kobiety i dzieci, stali się celem nie tylko rosyjskich rakiet i bomb, ale także cynicznych i bezlitosnych przemytników ludzi i przestępców seksualnych. Ambasador RP przy ONZ zapewnił, że Polska robi bardzo wiele by temu zapobiec.

„Polska straż graniczna i policja wdrożyły liczne procedury mające na celu zapobieganie i łagodzenie tych skutków, w tym specjalistyczne i uświadamiające szkolenia dla funkcjonariuszy, a także kampanie informacyjne dla obecnych i potencjalnych ofiar” – podkreślił.

Krzysztof Szczerski dodał, że Polska podejmuje te działania w sposób niedyskryminacyjny, zgodnie z przepisami unijnymi i międzynarodowymi.

„Wszystkie zgłoszone incydenty podlegają szybkiej weryfikacji. Ulotki informacyjne w języku polskim, angielskim i ukraińskim są szeroko rozpowszechniane wśród uchodźców, samorządów, organizacji pozarządowych, mediów oraz w Internecie”- powiedział.

Ambasador przypomniał, że ukraińscy uchodźcy w Polsce uzyskują prawo do legalnej pracy, edukacji, służby zdrowia oraz świadczeń socjalnych. Szczerski mówił też o konieczności ukarania sprawców przestępstw i zbrodni na Ukrainie.

 

foto: https://media.istockphoto.com/photos/united-nations-picture-id114428823?b=1&k=20&m=114428823&s=170667a&w=0&h=LP8I2aPsbNJfJPLSEUbsWuKbG3dT8Bc3TpxRDFmWGPQ=

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać