Fundacja alter eko została założona w 2013 roku w Warszawie. Wszystkie osoby związane z fundacją są przyrodnikami z zacięciem edukacyjnym. Edukacja przyrodnicza w wymiarze praktycznym to główny kierunek naszego działania. Pracujemy z różnymi grupami społecznymi, począwszy od małych dzieci po seniorów.
Prowadzimy zajęcia związane z odkrywaniem przyrody, przyglądaniem się jej z bliska i pielęgnowaniem jej. Pielęgnacja przyrody może mieć różne oblicza: może przejawiać się w sadzeniu, dokarmianiu gleby przez kompostowanie, podlewaniu, ale również w zaniechaniu lub ograniczeniu niektórych działań. W ten sposób prowadzimy ogrody społecznościowe. Do działań włączamy seniorów, którzy często mają bogate doświadczenia ogrodnicze. Łączymy ich wiedzę z naszą, bo zdarza się często, że jako przyrodnicy łamiemy jakieś tabu funkcjonujące w społeczeństwie, na przykład związane z koniecznością grabienia liści albo koszenia wszystkiego. Zderzamy to z wyzwaniami przyrodniczymi wynikającymi z mieszkania w dużym mieście, nagrzewaniem się powierzchni betonowych i tym, jak reaguje na to nasze zdrowie. Działania takie prowadzimy w Służewskim Domu Kultury i Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Ceramiczna.
W Służewskim Domu Kultury ogród funkcjonuje od 10 lat, my zajmujemy się nim czwarty sezon. Wraz ze społecznością lokalną opiekujemy się nim, organizujemy spotkania i warsztaty wokół tego, co dzieje się w ogrodzie. Początkowo ogród ten był typowo ogrodniczy, miał za zadanie produkować lokalną żywność w mieście. Obecnie skręca on w stronę różnorodności biologicznej.
Szczególnie cenny przyrodniczo jest rejon Parku Dolinka Służewska w dolinie dawnej rzeki Sadurki. Teren ten w wyniku urbanizacji został znacznie przekształcony. Prowadzimy projekt, który zakłada minimalną regenerację ekosystemu wodno-lądowego przez utworzenie niecki bioretencyjnej. W działania zaangażowana jest nasza organizacja, jednostka kultury, uczelnie wyższe i oczywiście społeczność lokalna. Częścią projektu jest społeczny monitoring przyrodniczy – badamy jak utworzony zbiornik wpłynie na lokalną różnorodność biologiczną. Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury.
Ogrody w mieście, oprócz wspierania różnorodności biologicznej, mogą pełnić wiele ważnych funkcji: tworzone przy placówkach oświatowych czy instytucjach edukacyjnych mogą być miejscem aktywnej edukacji, ogrody deszczowe mogą wspierać rozwiązywanie problemów ekologicznych, a ogrody społecznościowe być wspaniałym miejscem integracji mieszkańców i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Wszystkie działania realizujemy kompleksowo, począwszy od konsultacji ze społecznością lokalną, przez projektowanie po wykonawstwo, nadzór i prowadzenie warsztatów oraz animacji.
Takie inicjatywy szczególnie przydatne są w miastach, gdzie zmieniający się klimat daje się szczególnie we znaki. Oczywistą odpowiedzią na to jest przyroda i zieleń. Drzewa i krzewy skutecznie chłodzą powietrze i dają cień. Przekroczone normy jakości powietrza są drugą poważną bolączką dużych miast. Przyroda i zieleń są dobrą odpowiedzią na te problemy. Staramy się popularyzować tę wiedzę wśród różnych grup społecznych i angażować je w działania, które mogą poprawiać komfort życia w dużym mieście.
Jako Fundacja opiekujemy się także działką przy Chojnowskim Parku Krajobrazowym, gdzie najpierw usunęliśmy inwazyjne gatunki obce, a następnie posadziliśmy rośliny przyjazne dla zapylaczy. Jesienne sadzenie było drugim etapem projektu „Dziko dla dzikich zapylaczy”, któremu towarzyszyła kampania edukacyjno-informacyjna na temat znaczenia dzikich owadów zapylających dla przyrody. Projekt realizowany był w ramach konkursu grantowego pt. „Biedronka z Salamandrą dla dzikich zapylaczy w prywatnych ostojach przyrody”.
Od początku istnienia Fundacji tworzy ją ten sam zespół osób. W międzyczasie dokształcaliśmy się w kierunkach socjologicznych i pedagogicznych, by łączyć przyrodę i edukację. Uważamy, że nauka przez doświadczanie i tworzenie jest najbardziej skuteczna. Fundacja od lat propaguje również ideę zero waste i edukuje w tym temacie, sporządzając analizy i raporty oraz organizując Targi Zero Waste.
Kamila Musiatowicz
Najważniejsze informacje:
Fundacja alter eko
- Targowa 66/22, 03-734 Warszawa
tel. 502 627 651
e-mail: fundacja@altereko.pl
www.facebook.com/fundacja.altereko
www.instagram.com/fundacjaaltereko