Fundacja Rodzic w Mieście powstała pod koniec 2017 roku, by wspierać rodziców małych dzieci żyjących w dużych miastach. Jesteśmy pierwszą organizacją, która zajmuje się obszarem „urban parentingu”. Jako jedna z założycielek chciałam działać głównie w aspektach infrastrukturalnych, zwłaszcza dostępności chodników, przejść podziemnych, a także instytucji kultury, by otwierały się na rodziców z małymi dziećmi. Kiedy zostałam mamą, bardzo doskwierało mi to, że nie mogę korzystać z miasta, do którego się przeprowadziłam na studia i z którym planowałam swoją przyszłość zawodową tylko dlatego, że mam u boku małego człowieka.
Szukałam podmiotów, instytucji, które się tym zajmują i nie znalazłam. A ponieważ pracowałam już dość długo w różnych organizacjach pozarządowych, po dwóch latach zastanawiania się, co można z tym zrobić, postanowiłam doprowadzić do założenia Fundacji. Po jakimś czasie dołączyła do mnie Karolina Bury, obecnie wiceprezeska, która z kolei była wcześniej związana z obszarem wyzwań zawodowych i łączenia pracy i rodzicielstwa. W Fundacji zaowocowały nasze wcześniejsze doświadczenia życiowe , ale też fakt, że same jesteśmy mamami i codzienne trudności rodzicielskie są nam doskonale znane.
Fundacja Rodzic w mieście jest przede wszystkim organizacją rzeczniczą, pracującą na zmianach systemowych, które mają prowadzić do tego, by Polska była krajem, w którym rodzicom żyje się łatwiej i lepiej, bez względu na to, jaki typ rodzicielstwa wybiorą. W naszych działaniach koncentrujemy się na łączeniu aktywności zawodowej z rodzicielstwem, szczególnie w kontekście praw kobiet i matek. Bardzo mocno lobbowałyśmy też za przepisami wdrażającymi ustawę work life balance, która miała wspierać ojców w braniu urlopów rodzicielskich. Końcem października z inicjatywy Fundacji Rodzic w mieście kilkanaście szkolnych i przedszkolnych społeczności apelowało o #szkolneulice. To kolejna odsłona akcji #StreetsForKids w Polsce , której celem jest bezpieczna droga do szkoły dla każdego dziecka.
W ramach projektu „Pracuję i wychowuję” prowadzimy bezpłatną poradnię prawną w zakresie prawa pracy. Mogą się do nas zgłaszać osoby mające wyzwania związane z powrotem albo wzięciem urlopu wychowawczego czy macierzyńskiego i wszelkimi innymi sprawami dotyczącymi kwestii rodzicielstwa i rynku pracy. Mamy również program projekt „Klub Przedsiębiorczych Mam”, który wspiera mamy w organizowaniu własnej działalności zawodowej. Jest to projekt skierowany do mam, które nie mogą albo nie chcą wracać na etat po urodzeniu dziecka i szukają innego, bardziej elastycznego sposobu, który umożliwi im godzenie obowiązków zawodowych z rodzicielskimi. Program ten obejmuje stacjonarne spotkania organizowane obecnie w 23 miejscowościach w Polsce. Bazujemy w nim na wolontariacie. W każdej z tych miejscowości jest liderka, która jest naszą wolontariuszką. Programy szkoleń mają różny zakres, od kwestii prawnych przez samorozwojowe, po marketing, pozyskiwanie klientów. Spotkania są także okazją, by poznać inne mamy, które mają podobne wyzwania i są na podobnym etapie życiowym, by zainspirować się tym, co robią inni. Są to więc grupy wsparcia skoncentrowane na aspekcie zawodowym. Jak szacujemy, z bezpośredniej pomocy korzysta u nas ok. 4-5 tysięcy kobiet rocznie.
Problem z łączeniem aktywności zawodowej z rodzicielstwem jest bardzo złożony i wielowątkowy. Opiera się o kulturę pracy, która inna jest w dużych miastach a inna w małych. W dużych miastach są to kwestie dostępności, czasu i dyspozycyjności mam. W małych miejscowościach często nie pracodawców otwartych na potrzeby mam.
Dlatego w naszych działaniach staramy się pokazywać wartości, jakie daje zatrudnianie rodziców i pokazać, w jak dużym stopniu zależy on od instytucji wspierających taką aktywność. To kwestia dostępności do instytucji opieki, wolnych dni na opiekę nad dziećmi, urlopów rodzicielskich a nawet tego, kto w rodzinie bierze L4 na chore dziecko. Ważne jest także to, czy mamy możliwość pracy hybrydowe i elastycznego wyjścia z pracy. W dużych miastach dochodzą jeszcze do tego kwestie komunikacyjne – gdzie jest placówka oświatowa a gdzie miejsce pracy.
Jako organizacja rzecznicza staramy się komentować najważniejsze kwestie prezentując perspektywę rodziców. Robimy to zarówno na szczeblu lokalnym, jak i rządowym. Od początku działamy w różnorodnych ciałach doradczych i zespołach opiniujących planowane czy modyfikowane rozwiązania dotyczące rodziców. Jesteśmy jedną z głównych organizacji, która działają w tym obszarze w Polsce.
Jako Fundacja angażujemy się także w działania dotyczące narastającego w Polsce problemu niealimentacji. Jak wyliczył GUS, co piąta rodzina w Polsce to matka samodzielnie wychowująca dzieci. Wiele z nich boryka się z problemem niealimentacji. Na początku listopada dołączyłyśmy do Zespołu ds. Alimentacji w ramach Inicjatywy Nasz Rzecznik, by wraz z innymi organizacjami domagać się wielowymiarowego, eksperckiego zajęcia się tym problemem.
Agnieszka Krzyżak-Pitura, założycielka i prezeska Fundacji
Kontakt z Fundacją Rodzic w mieście poprzez stronę: https://rodzicwmiescie.pl