Inicjatorką założenia Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet jest Elżbieta Panas, aktorka i golfistka, m.in. reprezentantka Polski w Amatorskich Mistrzostwach Europy Kobiet w 2000 r. dwukrotna reprezentantka Polski w Drużynowych Mistrzostwach Europy Seniorek 2016-2017, czterokrotna Mistrzyni Polski Seniorek i Międzynarodowa Mistrzyni Słowacji Seniorek w 2013 W latach 2002-2005 współrealizatorka telewizyjnych programów poświęconych golfowi w Polsce a także współtwórczyni pierwszej wystawy o historii golfa w Polsce , która miała miejsce w 2013 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
W Polsce kobiety grały w golfa od dawna, przez lata odbywały się Międzynarodowe Mistrzostwa Warszawy Kobiet, których zaprzestano w 1999 roku. W 2011 roku Elżbieta Panas postanowiła reaktywować te zawody pod nazwą Warsaw Open Ladies Golf Cup w którym wzięła udział legenda europejskiego golfa, Brytyjka Vivian Sanders, inicjatorka British Open dla kobiet i trenerka reprezentacji Anglii i Szkocji.
Polskie Stowarzyszenie Golfa Kobiet zostało założone w 2015 roku i była to pierwsza tego typu organizacja dedykowana kobietom. Jak wyjaśnia Elżbieta Panas, powstało, by działać dla kobiet, organizować turnieje i włączać się w inicjatywy golfowe odbywające się za granicą.
Stowarzyszenie od początku współpracowało z amerykańską fundacją Women’s Golf w organizacji i obchodach Światowego Dnia Golfa Kobiet. Elisa Gaudet, fundatorka i pomysłodawczyni tego wydarzenia, początkowo wskazała dzień obchodów na pierwszy wtorek miesiąca. „Wtorek na całym świecie jest umownym kobiecym dniem na polach golfowych. My także zaczynałyśmy od jednego dnia, ale po jakimś czasie dokonano zmiany i obchody trwają przez tydzień. Tak jest wygodniej, bo mniej zależy się od aktualnej pogody. Także w Polsce obchodzimy to święto przez tydzień, w br. między 27. a 3. czerwca. Charakterystyczne jest to, że trzeba być ubranym w kolorze czerwonym” – opisuje to wydarzenie Elżbieta Panas.
Jak opisuje szefowa Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet, w te dni na pola przychodzą kobiety w różnym wieku ze swoimi dziećmi, siostrami, przyjaciółkami, znajomymi. Można wziąć udział w Akademii, która jest za darmo, jest poczęstunek, zabawa, różne konkursy. Wydarzenie cieszy się rosnącym zainteresowaniem, dołączają kolejne kluby a imprezę wspiera wielu właścicieli pól w całej Polsce.
Stowarzyszenie aktywnie wspiera kobiety, które grają lub chcą zacząć grać w golfa. Robi to dofinansowując zajęcia, wspierając starty pierwszej polskiej zawodowej golfistki Doroty Zalewskiej. Stara się integrować środowisko i informować o ważnych dla tego sportu wydarzeniach w mediach społecznościowych. Na Facebooku, Instagramie i Twitterze rocznie publikowanych jest ok. 1500 informacji ciekawych i ważnych dla grających w golfa i zainteresowanych tym sportem.
Stowarzyszenie aktywnie poszukuje wsparcia z funduszy publicznych, m.in. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, który dwukrotnie wsparł organizację turniejów. „Golf Day” wspiera także gmina Żoliborz. Członkinie Stowarzyszenia wzięły także udział w pikniku podczas święta tej dzielnicy, gdzie instruktorzy golfa pokazywali zainteresowanym, jak się gra. Pokazowe lekcje gry w golfa odbyły się także podczas obchodów Dnia Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Dużym projektem, finansowanym przez Ministerstwo Sportu, była Akademia Golfa dla kobiet organizowana w ośmiu województwach.
„Cieszę się, że golf staje się coraz bardziej ceniony przez kobiety. W ostatnich latach wyraźnie widać, że zainteresowanie kobiet rośnie, zarówno wśród kobiet młodych, jak i tych w wieku 50+. Pojawia się też coraz więcej osób, które chcą wspierać ten sport swoim wolontariatem. Wiele imprez na kortach wymaga pomocy wolontariuszy i bardzo się cieszymy, że są ludzie, którzy chcą się zaangażować” – tłumaczy Elżbieta Panas.
Wszyscy członkowie Stowarzyszenia działają pro publico bono, czerpiąc z zaangażowania wiele satysfakcji i radości. „Chcemy pokazywać, że golf nie jest tylko dla zamożnych, że każdy może uprawiać tę dyscyplinę, od kilkuletniego dziecka po bardzo starszą osobę. To piękna dyscyplina na świeżym powietrzu, na przepięknych polach golfowych o które ich właściciele bardzo dbają. To obcowanie z zadbaną przyrodą, kontakt z ludźmi z pasją, wreszcie tak potrzebny nam wszystkim ruch” – mówi Elżbieta Panas.
Opracowała Jolanta Pawnik na podstawie rozmowy z Elżbietą Panas, prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet
Informacje o stowarzyszeniu: https://www.facebook.com/golfkobiet.org