Dwie Kreski

Otaczamy kobietę opieką i troską. Nie oceniamy, ale pomagamy znaleźć rozwiązania

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Historia każdej kobiety, która zwraca się do nas po pomoc, jest inna. Wiadomość o ciąży może być trudna dla każdej z nas. O Stowarzyszeniu Dwie Kreski pisze Magdalena Nestorowicz

Stowarzyszenie Dwie kreski powstało 5 lat temu, by pomagać kobietom, dla których wiadomość o dwóch kreskach na teście ciążowym jest trudna. Czasami są to osoby, które potrzebują się po prostu wygadać, czasami nie wiedzą, co dalej zrobić, skąd mogą otrzymać pomoc. W tym celu założyliśmy Telefon Zaufania, który jest czynny codziennie od 18.00 do 23.00. Od początku jego działania nie było jeszcze ani jednego dnia, by ktoś nie dyżurował. Uważamy to za bardzo duży sukces.

Kobiety mogą do nas dzwonić pod numer 533 112 121 a także kontaktować się mailowo i na czacie. Kontakt zawsze jest anonimowy, bardzo dbamy, żeby kobiety czuły się bezpieczne zgłaszając się do nas po pomoc, informacje albo po prostu się wygadać. Czasem nie kończy się tylko na rozmowie, innym razem kobiety decydują się skorzystać z pomocy naszych wolontariuszy, którzy pochodzą z okolic miejsca, gdzie mieszka. Pomagają oni np. w zorganizowaniu wizyty u lekarza, opieki nad dziećmi, wspierają w codziennych sprawach, rozmawiają, pomagają odetchnąć.

Naszymi podopiecznymi są kobiety w bardzo różnym wieku i sytuacji życiowej. Są to młode dziewczyny, studentki dla których wiadomość o ciąży była dużym zaskoczeniem i które po prostu potrzebują porozmawiać. . Może nie czują się wystarczająco pewne, żeby powiedzieć o tym partnerowi albo rodzicom, albo nie mają obok siebie kogoś bliskiego, z kim mogłyby o tym pogadać. Są też kobiety , które są w stałym związku i mają stabilną sytuację życiową, do których jednak wiadomość o ciąży przyszła w nieodpowiednim czasie albo napotykają nagle przeciwności i potrzebują pomocy. Historia każdej kobiety, która zwraca się do nas po pomoc, jest inna. Wiadomość o ciąży może być trudna dla każdej z nas.

Z naszej strony skuteczne pomaganie oparte jest na ogromnej empatii i tacy właśnie ludzie zgłaszają się do nas jako wolontariusze. Wszyscy przechodzą odpowiednie szkolenia, zależne od tego, jak chcą pomagać. Część osób podejmuje się dyżurować przy telefonie, inni wchodzą w skład zespołów angażujących się w bezpośrednią pomoc. W swoim gronie mamy ludzi o różnych specjalnościach, nasze podopieczne mogą więc liczyć zarówno na wsparcie prawne, jak i psychologiczne. Wszyscy działamy na zasadach wolontariatu, więc też pomoc, jaką możemy zaoferować potrzebującym kobietom jest darmowa. Utrzymujemy się z darowizn, środki które otrzymujemy w dużej mierze przeznaczamy na wsparcie materialne lub opłacenie fachowej pomocy, np. wizyty u lekarza. Jeśli jest potrzebna, zapewniamy wyprawkę lub brakujące do niej przedmioty. Sporo z tych rzeczy dostajemy od darczyńców, ale też kobiety, które otrzymały od nas wsparcie, później dzielą się tym z kolejnymi potrzebującymi.

Przez pięć lat działania nasze Stowarzyszenie objęło długoterminową pomocą ponad 300 kobiet, ponad 1000 skorzystało z pomocy doraźnej. W bazie wolontariuszy jest ponad 1000 osób z całej Polski. Ich pracą kieruje kilkudziesięciu Koordynatorów Pomocy, którzy bezpośrednio kontaktują się z podopiecznymi i czuwają nad tym, aby pomoc była sprawnie zorganizowana i zgodna z zasadami obowiązującymi w naszym Stowarzyszeniu. Koordynator jest „mózgiem” pomocy kobiecie, a jego „rękami” – dwójka wolontariuszy lokalnych, wspierających ją na miejscu.

Współpracujemy z domami samotnej matki, wspieramy kobiety w podejmowaniu decyzji, jakie podejmują w związku z ciążą. Czasami nasze podopieczne stają przed bardzo trudnymi dylematami. Staramy się otoczyć je opieką, a jeśli będą potrzebowały jakichś zasobów, żeby urodzić dziecko, być mamą, chcemy im je dostarczyć.

Magdalena Nestorowicz

Najważniejsze informacje:

Telefon Zaufania 533 112 121 jest czynny od 18.00 do 23.00

Adres mailowy: kontakt@dwiekreski.pl

Strona internetowa: https://dwiekreski.pl

Profil na FB: https://www.facebook.com/2kreski

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać