Fundacja Machina Zmian powstała 20 listopada w 2007 roku w Krakowie, by promować i wspierać twórczość kobiet artystek ze szczególnym uwzględnieniem fotografek. Wcześniej jej założycielki prowadziły miejsce fotograficzne Machina Fotografika w klubokawiarni Lokator w Krakowie. Organizowały wernisaże, wykłady, spotkania ze sztuką, warsztaty. Fundację powołano, by sformalizować te działania.
Pierwsze lata działania Fundacji były czasem zdobywania wiedzy i poszukiwania sposobów skutecznego pozyskiwania funduszy. W 2012 roku Sylwia Nikko Biernacka po raz pierwszy wyruszyła w samotną podróż wzdłuż Bałtyku, by wspierać kobiety z niepełnosprawnością. Było to połączenie jej prywatnego marzenia o nadmorskim wędrowaniu z celem społecznym.
Efektem tej podróży był realizowany przez Fundację w kolejnych latach projekt „440 km po zmianę” i inicjatywa tworzenia bazy polskich plaż, które są dostępne dla osób o różnych potrzebach. Projekt ten skierowany jest do gmin i operatorów plaż. Fundacja wypracowała autorskie standardy certyfikacji. W 2023 r. prestiżowy certyfikat dostępności „Plaże dla wszystkich” zostały przyznane dwóm plażom w Sopocie i w Kołobrzegu.
Niezależnie od działań związanych z dostępnością plaż Fundacja Machina Zmian realizowała działania o charakterze artystycznym, kulturalnym i społecznym – organizując warsztaty fotograficzne i rozwojowe z elementami fotografii. Jako członkini ogólnopolskiej sieci przeciwdziałania przemocy wobec kobiet One Billion Rising, w Krakowie i w Gdyni Fundacja organizowała Flash MOB-y, warsztaty WenDo i spotkania o bezpieczeństwie kobiet w przestrzeni publicznej.
W kolejnych latach, w związku z przeprowadzką Sylwii Nikko Biernackiej z Krakowa do Gdyni, a potem do Gdańska, Fundacja Machina Zmian podejmowała działania dla społeczności Trójmiasta i okolic. Były to m.in. projekty oparte na łączeniu archiwalnej fotografii z animacją lokalnej społeczności i budowaniu herstorii lokalnych. Na bazie tego pomysłu powstał projekt „Szlak archiwalnej fotografii”, którego współautorami są mieszkanki i mieszkańcy Gdańska. Polega on na poszukiwaniu lokalnej bohaterki i przeniesieniu jej archiwalnego zdjęcia na mural w przestrzeni miejskiej. Projektowi towarzyszy strona internetowa „Szlak archiwalnej fotografii”, gdzie można obejrzeć efekty tych działań. Fundacja realizuje także warsztaty, podczas których ich uczestnicy i uczestniczki tworzą własne kolaże na podstawie fotografii archiwalnych z domowych archiwów.
Fundacja prowadzi też inne działania wspierające dla kobiet. Podejmuje pracę z osobami, które doświadczają kryzysów i stresu chronicznego. Wspiera także zmęczonych rodziców małych dzieci, znajdujących się na progu wypalenia rodzicielskiego. W programie tych zajęć jest joga, kąpiel leśna czy warsztaty kintsugi (tradycyjna japońska sztuka naprawiania naczyń, która kładzie nacisk na pracę ze stratą i zmianą). Zajęciom warsztatowym towarzyszą spotkania psychoedukacyjne.
Jolanta Pawnik na podstawie rozmowy z prezeską Fundacji Machina Zmian Sylwią Nikko Biernacką
Kontakt z Fundacją Machina Zmian:
Kontakt z Sylwią Nikko Biernacką: