Współdziałanie dla budowania wizerunku Lanckorony

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Zimowy Festiwal Anioł w Miasteczku to wydarzenie koordynowane przez Stowarzyszenie Ekologiczno- Kulturalne „Na Bursztynowym Szlaku”, tworzone zawsze we współpracy organizacji pozarządowych, lokalnego biznesu, społeczności oraz – przez długi czas – jednostek samorządowych.

Tradycja Festiwalu sięga dwudziestu lat, kiedy to ówczesna liderka nowo powstających stowarzyszeń Renata Bukowska wraz ze swoimi córkami – Olą i Zuzią – wymyśliły akcję „Podaruj bliskiemu aniołka”. Intencja obdarowywania osób, które mieszkają samotnie albo wymagają wsparcia czy pomocy, stała się motywem przewodnim Festiwalu i przez całe lata angażowała uczniów lokalnych szkół, którzy pisali kartki z życzeniami i zanosili je do domów takich osób.

Znak rozpoznawczy

Festiwal to także czas wspierania akcji charytatywnych – lokalnych zbiórek dla chorych dzieci, dorosłych czy ofiar klęsk – to czas organizowania warsztatów rękodzielniczych, wystaw malarstwa, fotografii, koncertów, spotkań z ciekawymi ludźmi oraz uwielbiany przez gości Jarmark Anielski na rynku. Przez lata wydarzenie odbywało się z aktywnym udziałem samorządu, aż kilka lat temu wójt nie wydał zgody na organizację Festiwalu, argumentując to tym, że wniosek wpłynął za późno. Nie pomogły rozmowy, prośby, że przecież to tradycja, a zgoda powinna być formalnością; nie pomogło tłumaczenie, że to wydarzenie, które stało się znakiem rozpoznawczym naszego miasteczka i że przyciąga setki gości, nie tylko z okolicy, ale również z całej Polski i spoza granic naszego kraju. 

Jednym z głównych elementów wydarzenia jest liczenie aniołów na rynku, którego potwierdzeniem są numerowane certyfikaty wydawane wszystkim uczestnikom. Po liczeniu następował zawsze anielski pochód. Na wydarzenia organizowane na rynku zgodę musi wydać urząd, a wobec braku zgody – ani liczenie, ani pochód nie mogły się odbyć. Organizatorzy podjęli więc wtedy decyzję o zorganizowaniu Festiwalu w wersji „rozproszonej” – wszystkie wernisaże, wystawy i spotkania odbyły się zgodnie z planem, natomiast uczestnicy nie mieli możliwości wzięcia udziału w pochodzie dookoła rynku oraz zrobienia sobie na nim wspólnego zdjęcia. Fotografowie przenieśli się na schody kościoła. Jarmark odbywał się w dalszym ciągu, organizował go ośrodek kultury, ale każdego roku było coraz mniej gości, brakowało konferansjerki na scenie, zapowiedzi wydarzeń, brakowało muzyki, kół gospodyń z pysznym jadłem – i pojawiły się głosy, że Festiwal upadnie, że siła społeczności bez wsparcia ze strony samorządu nie wystarczy.

Siła społeczności. A jednak!

Podjęto decyzję salomonową – w 2023 roku, kilka tygodni przed Festiwalem, część zarządu stowarzyszenia podjęła decyzję o zwróceniu się do władz gminy o partycypację w organizacji Festiwalu pomimo wcześniejszych prób niszczenia pracy i dokonań wielu osób oraz organizacji zaangażowanych w tworzenie tego wydarzenia.

Jubileuszowa, 20. edycja Festiwalu odbyła się więc w dniach 8–10 XII 2023 r. na zasadach zgodnego współuczestniczenia. Wydarzenia Festiwalu Anioł w Miasteczku zrealizowano zgodnie z planem. Impreza miała jak zawsze charakter niekomercyjny – organizatorzy, w tym lokalne firmy, nie pobierali opłat za prowadzone warsztaty i spotkania, natomiast Gminny Ośrodek Kultury zorganizował Jarmark Anielski dzięki wsparciu środków z funduszy małopolskich.

To były trudne decyzje, jednak ważne z punktu widzenia zgodnego współdziałania w celu budowania wizerunku Lanckorony jako miejsca przyjaznego dla turystów.

W tym miejscu składam podziękowania na ręce wszystkich podmiotów oraz osób, które zaangażowały się w realizację tegorocznej edycji Festiwalu Anioł w Miasteczku.

Jola Hytkowska

Nauczycielka, edukatorka i specjalistka ds. marketingu; od 2016 r. mieszkanka Lanckorony. Członkini Klubu Lanckorońskiego i LGD Gościniec 4 Żywiołów, prezes Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Na Bursztynowym Szlaku”, założycielka i administratorka profilu Lanckorona Turystyczna, radna gminy Lanckorona (Dobra Gmina Lanckorona), pomysłodawczyni, twórczyni i właścicielka miejsca aktywności Zagroda Ławeczki.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać