Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji

Stowarzyszenie organizuje i włącza się w organizację wydarzeń promujących zdrowie psychiczne

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji pomaga zmieniać postawy społeczne wobec osób chorujących psychicznie. Działania mające na celu zmniejszanie stygmatyzacji osób chorujących psychicznie ciągle jeszcze nie przynoszą zadowalających rezultatów – pisze  Joanna Chatizow, prezes Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji pomaga zmieniać postawy społeczne wobec osób chorujących psychicznie. Działania mające na celu zmniejszanie stygmatyzacji osób chorujących psychicznie ciągle jeszcze nie przynoszą zadowalających rezultatów – pisze  Joanna Chatizow, prezes Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji im. dr. Dariusza Wasilewskiego powstało, by zapobiegać stygmatyzacji i wykluczeniu społecznemu osób chorujących psychicznie. Jeszcze końcem XX wieku dla 76% polskiego społeczeństwa choroba psychiczna była problemem wstydliwym i ukrywanym przed ludźmi. Brakowało empatii, poszanowania praw jednostki a przede wszystkim podstawowej wiedzy na temat zaburzeń psychicznych.

Z inicjatywy osób zajmujących się zdrowiem psychicznym i ówczesnego przewodniczącego ds. Walki z Depresją przy Ministrze Zdrowia dr. n. med. Dariusza Wasilewskiego, 27 listopada 2003 r. zostało zarejestrowane Stowarzyszenie „Aktywnie Przeciwko Depresji” (SAPD). Jako zakres działalności stowarzyszenia jego założyciele wskazali: szerokie informowanie społeczeństwa o tym, czym jest depresja, jak przebiega i jak jest leczona; szerzenie wiedzy o dostępnych metodach leczenia chorób psychicznych; kształtowanie zachowań korzystnych dla zdrowia psychicznego; wpływanie na politykę zdrowotną państwa w zakresie leczenia chorób psychicznych a także wszelka pomoc osobom cierpiącym na depresję i ich rodzinom.

Pierwszym dużym działaniem SAPD była organizacja w 2004 r. Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który decyzją ówczesnego ministra zdrowia został ustalony na 23 lutego. W tym samym roku członkowie stowarzyszenia włączyli się także w obchody Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom.

W kolejnych latach działania Stowarzyszenia koncentrowały się na zagadnieniach dotyczących innego aspektu zaburzeń związanych z depresją. W 2005 r. był to cykl inicjatyw związanych z chorobą afektywną dwubiegunową, rok później związkom między depresją a chorobami somatycznymi, w kolejnych latach koncentrowaliśmy się na lęku, depresji u ludzi w podeszłym wieku, bólowi, bezsenności i seksowi w depresji, zaburzeniom afektywnym dwubiegunowym, lekom w depresji czy depresji kobiet. Cyklom wykładów otwartych, konferencjom naukowo-szkoleniowym i programom edukacyjnym od 2008 roku towarzyszyły Charytatywne Koncerty Pogodne, do których zapraszani byli  najwybitniejsi polscy artyści.

Od 2010 r. z ramienia European Depression Association, którego SAPD jest członkiem i przedstawicielem w Polsce, organizujemy Europejski Dzień Walki z Depresją. Corocznie w ramach obchodów odbywają się uliczne akcje informacyjne, konferencje prasowe, konferencje i warsztaty dla lekarzy. Dzięki wsparciu darczyńców SAPD wydało ponad 1 mln publikacji na temat depresji i zdrowia psychicznego. Od 2017 roku Stowarzyszenie prowadzi także grupy wsparcia dla osób z depresją i chorobą afektywną dwubiegunową  a w czasie pandemii COVID-19 zaangażowało się w pomoc osobom doświadczających trudności emocjonalnych związanych z przymusową izolacją i lękiem przed koronawirusem.

Stowarzyszenie włącza się także w organizację wydarzeń promujących zdrowie psychiczne, m.in. ogólnopolskich akcji społecznych np. w kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” (6 edycji) czy kampanii „Wstydliwe choroby. Pokonajmy tabu”, „Pokonaj lęk – choroby neurologiczne i psychiczne”, „Neurologia i Psychiatria – liczy się czas”, „W trosce o każdego pacjenta”. Corocznie wręczany jest także dyplom „Aktywny w walce z depresją” osobom i firmom, które aktywnie włączają się w działania przyczyniające się do popularyzacji tematu depresji.

Obecnie, idąc z duchem czasu, organizujemy kampanie edukacyjne w social mediach, zapraszając do współpracy ekspertów z różnych dziedzin. W ostatnich latach naukowcy zwrócili uwagę na znaczenie osi mózgowo-jelitowej w zaburzeniach psychicznych oraz wpływ mikrobioty na zdrowie i samopoczucie. Mamy więc za sobą kampanie „Psychobiotyki – przez żołądek do mózgu”, Nastolatek w stresie”, „Sprawa Wielkiej Wagi” czy ostatnia „Zdążyć przed depresją” czyli o znaczeniu profilaktyki w zaburzeniach psychicznych.

W październiku rozpoczynamy kolejną akcję mającą na celu zwrócenie uwagi na chorobę otyłościową i jej powiązanie z depresją. A od stycznia rusza grupa terapeutyczna dla osób z depresją oraz ich rodzin i bliskich, która odbywać się będzie pod naszym patronatem.
Staramy się też publikować materiały edukacyjne, których nigdy nie jest za wiele. Te i inne działania mające na celu zmniejszanie stygmatyzacji osób chorujących psychicznie, podejmowane przez SAPD i inne organizacje pozarządowe, ciągle jeszcze nie przynoszą zadowalających rezultatów, choć z roku na rok w społeczeństwie wzrasta nieco wiedza na temat zdrowia psychicznego i chorób psychicznych. W 2005 r.  dostateczne poinformowanie w tym temacie deklarowało 27%, w 2008 r. – 33%, w 2012 r. już 45% pytanych. Nadal jednak w zakresie edukacji a zwłaszcza równego traktowania osób, które chorowały psychicznie i leczyły się w szpitalu psychiatrycznym, wiele pozostaje do zrobienia.

Joanna Chatizow, Prezes Zarządu  Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji

O SAPD:

Ze strony internetowej https://depresja.org/pliki-do-pobrania/ można pobrać broszury i ulotki na temat zdrowia psychicznego.

Informacje o Stowarzyszeniu „w liczbach” można znaleźć w prezentacji: https://depresja.org/wp-content/uploads/2022/10/SAPD.pdf

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać