Na początku Zofia Zaorska założyła Klub Animatora Zabawy w Lublinie, który dał inspirację nie tylko do nazwy stowarzyszenia KLANZA, ale także rozbudowanego, autorskiego programu edukacyjnego znanego jako Metoda KLANZY, opartego o pedagogikę zabawy. Obecnie KLANZA ma swoje oddziały i koła w 14 miastach w całej Polsce.
Idea pedagogiki zabawy kładzie nacisk na zabawę w procesie edukacyjnym zarówno przedszkolnych maluchów, starszych dzieci, jak i dorosłych, zwłaszcza seniorów. W połowie października br. w Lublinie podczas konferencji „Dodać życia do lat-ale jak? O metodach pracy w grupach seniorskich” dyskutowaliśmy właśnie o organizacji czasu osób starszych, bo widzimy, jak bardzo potrzebne jest wsparcie dla tych osób.
Naszą misją jest:
- prowadzenie działalności w zakresie doskonalenia nauczycieli i pedagogów;
- organizowanie i prowadzenie działań animacyjnych dla małych i dużych grup dzieci,
- młodzieży i dorosłych;
- organizowanie konferencji, spotkań i targów metodycznych;
- realizowanie projektów adresowanych do różnych grup zawodowych, także poza
- granicami kraju;
- zachęcanie seniorów do aktywności;
- prowadzenie programów z zakresu profilaktyki społecznej, wyrównywania szans
- edukacyjnych i socjoterapii;
- działalność wydawnicza.
Metoda KLANZY oparta jest na różnego rodzaju zabawach i grach w grupie z uszanowaniem dobrowolności uczestnictwa, wykluczająca rywalizację i stwarzająca możliwość komunikowania się przez ruch, taniec czy środki plastyczne. Źródłem inspiracja do powstania metody KLANZY była przede wszystkim pedagogika zabawy (Spielpädagogik). Nazwiązuje ona do psychologii humanistycznej Carla Rogersa i wyodrębniającego się z niej nurtu Gestalt próbuje przełożyć założenia teoretyczne na sytuacje, w których uczestnik może bez lęku rozwijać swoje najlepsze cechy. Jej celem jest dostarczenie prowadzącemu grupę rozmaitych pomysłów, umożliwiających świadomą, kreatywną, pobudzającą do twórczych rozwiązań pracę z uczestnikami grupy.
Stowarzyszenie wprowadziło i spopularyzowało zabawy, do których używana jest wielka, wielokolorowa chusta, która gromadzi nie tylko najmłodszych uczestników, ale jest lubiana także przez tych starszych.
W ramach Stowarzyszenia od 2000 roku działa Centrum Szkoleniowe KLANZA, które jest ogólnopolską niepubliczną placówką doskonalenia nauczycieli z wypracowanym Kodeksem etycznym i systemem certyfikacji.
W ofercie KLANZY jest ponad 120 autorskich programów szkoleniowych przeznaczonych zwłaszcza dla nauczycieli i opiekunów, którzy chcą wykorzystywać nasza metodę podczas swoich zajęć. Szkolenia prowadzone są na miejscu, w oddziałach w 14 miastach a także bezpośrednio w placówkach. Podczas szkoleń nauczyciele poznają szczegóły metody KLANZY i założenia pedagogiki zabawy i w oparciu o zdobyte podstawy uczą się, jak pracować z osobami o różnych potrzebach i w różnym wieku, także z uczniami trudnymi czy seniorami.
Nasi trenerzy są doskonale przygotowani do niesienia tej wiedzy dalej. Na bazie metody KLANZY pracują nie tylko wyszkoleni przez nas nauczyciele czy nasze placówki patronackie przedszkola i szkoły podstawowe, ale także prowadzimy własne placówki: szkołę średnią (Liceum ASK), Pracownię Działań Kulturalnych, Centrum Pomocy Dzieciom – Oddział w Białymstoku czy żłobki i przedszkola przez oddział w Lublinie.
Anna Pęciak
Więcej informacji o działaniach Stowarzyszenia KLANZA na stronie https://klanza.pl/.