Zrób to sam

Pokazujemy, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, że pracą własnych rąk można stworzyć rzeczy piękne, wykonane z szacunkiem dla przeszłości

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Głównym celem Fundacji jest propagowanie idei „Zrób to sam”, czyli nauczenie ludzi pracy w drewnie – pisze Marcin Bober założyciel Fundacji Borowe Żeremia.

Pierwszy człon w nazwie Fundacji Bobrowe Żeremia pochodzi od mojego nazwiska, żeremia natomiast dlatego, że łączą dwie przestrzenie – domową, bo fundacja uczy, jak remontować domy, naprawiać stare meble i wodę, ucząc samodzielnego budowania kajaków, kanu czy łodzi wiosłowych. Wykonujemy to w nietypowej technologii Skin on Frame, która uczy trzech podstawowych rzeczy: szycia, wiązania i prasowania.

Głównym celem Fundacji jest propagowanie idei „Zrób to sam”, czyli nauczenie ludzi pracy w drewnie. Pokazujemy, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, że pracą własnych rąk można stworzyć rzeczy piękne, wykonane z szacunkiem dla ich przeszłości.

Fundacja powstała w 2017 roku. Przez pierwsze lata działaliśmy głównie na polu szkutniczym, współpracowaliśmy m.in. z Narodowym Muzeum Morskim czy Fundacją APJA, gdzie prowadziliśmy warsztaty dla dzieci z niepełnosprawnością, podczas których budowali kajaki i łodzie wiosłowe. Mieliśmy też fajne projekty z miastem Katowice, takie jak budowa ogrodów społecznych. Zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy kilka takich ogrodów, promując ideę zero waste, polegającą na wdrażaniu zasad „niemarnowania” i ponownego wykorzystywania przedmiotów, ale także szanowania pracy innych ludzi.

W 2021, 2022 i 2023 roku rozdawaliśmy razem z miastem Katowice zestawy karmników do samodzielnego złożenia, które składały się z powycinanych ze sklejki elementów, wkrętów, śrubokręta i papieru ściernego. Do zestawu dołączona była także obrazkowa instrukcji montażu. Sklejka użyta do zbudowania karmników była odpadem z firmy produkującej meble. Bardzo często korzystamy z takich materiałów, dając im drugie życie. Budowanie karmników łączy pokolenia stwarzając okazję do wspólnej nauki i działania, jest także lekcją praktycznych umiejętności. Robiliśmy też domki dla owadów, doniczki na Dzień Kobiet, domki na samochodziki na Dzień Chłopaka. Warsztaty organizowaliśmy w szkołach albo firmach, które nas zapraszały, bo nie mieliśmy miejsca, gdzie ludzie sami mogliby do nas przyjść.

Z czasem ideą przewodnią dla organizacji podobnych do naszej stało się znalezienie przestrzeni, gdzie można byłoby zrobić śląski Maker space, miejsce, gdzie można by było oddać się swojemu hobby i nauczyć czegoś nowego.

Dzięki miastu Katowice, społeczny warsztat Kato.werk został otwarty przy ul. Plebiscytowej 15. Powoli staramy się stworzyć w nim warunki do tego, by mieszkańcy mogli przyjść i podłubać sobie w drewnie, albo nauczyć się klasycznych technik stolarskich, by samodzielnie wyremontować swoje stare meble. Obserwujemy rosnące zainteresowanie takimi zajęciami, zwłaszcza stolarskimi. Teraz łatwiej będzie reagować na to zainteresowanie, bo jest miejsce, gdzie ludzie będą mogli przyjść i nauczyć się tego rzemiosła albo po prostu wynająć warsztat na godzinę, by zrobić coś, na co w ich mieszkaniach nie ma przestrzeni.

Przez te wszystkie lata udało nam się zgromadzić trochę sprzętu, choć podczas szkoleń staram się pokazywać, że do stolarstwa nie są potrzebne super drogie narzędzia. Większość moich narzędzi można kupić w zwykłym markecie, w wielu sytuacjach wystarczy tylko wkrętarka, piła i odpowiedni narzędzia miernicze, by można było spokojnie działać. Tak zresztą prowadzę warsztaty – dając uczestnikom materiały, które mogą pociąć sobie sami a potem poskręcać. Takie warsztaty budowania domków dla ptaków trwają do dwóch godzin. Jak obserwuję, większość rodziców boi się pokazywać dzieciom pracy wiertarkami czy ostrymi narzędziami. Wiele osób nigdy nie trzymało w rękach np. wiertarki. Ja najpierw uczę, jak obsłużyć ten sprzęt bezpiecznie a potem daję go do rąk. Oczywiście czasami zdarzają się sytuacje, kiedy dzieciaki próbują się tym bawić, na ogół jednak nie przekraczają granic bezpieczeństwa i z chęcią włączają się do działania.

 

Marcin Bober, założyciel Fundacji Bobrowe Żeremia

Kontakt z Fundacją poprzez profil na FB: https://www.facebook.com/BobroweZeremia/?locale=pl_PL

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać