Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich – wolontariat oparty na relacjach

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W Polsce aż 73% osób powyżej 80. roku życia żyje samotnie, a ponad połowa seniorów skarży się na brak towarzystwa innych osób. Nie ma wątpliwości, że wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa, problem ten będzie się zwiększał. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich chce pomóc potrzebującym.

W Polsce Stowarzyszenie mali bracia Ubogich powstało w 2002 roku, jednak idea wolontariatu pochodzi z Francji i ma tam tradycję sięgającą 1939 roku. Pierwsze Stowarzyszenie „les petits frères des Pauvres” założył w 1946 roku Armand Marquiset, francuski hrabia, który, poruszony samotnością starszych mieszkańców Paryża, zaczął ich wspierać rozmową i pomocą. Jak mówił, „dawać miłość można tylko dając coś więcej niż to, co najpotrzebniejsze”, dlatego działaniom założonego przez siebie stowarzyszenia przyświeca hasło: „Kwiaty przed chlebem”.

Początkowo Marquiset spotykał się z potrzebującymi i organizował dla nich wigilie. W 1950 roku przystosował do ich potrzeb swój dom pod Paryżem i zapraszał samotne osoby na wakacje. Ideami jego stowarzyszenia stały się: braterstwo, poszukiwanie godności człowieka i wartości życia a także niesienie pomocy.

Obecnie oddziały Stowarzyszenia „les petits frères des Pauvres” działają na całym świecie i – zgodnie z ideą ich założyciela – przykładają największą wagę do relacji budowanej towarzyszeniem i ofiarowaniem swojego czasu potrzebującym i samotnym starszym ludziom. Z czasem Stowarzyszenie zaczęło nie tylko bezpośrednio wspierać potrzebujących, ale także reprezentować ich interesy wobec państwa i zabiegać o uregulowania prawne poprawiające warunki bytowe osób starszych. We Francji mali bracia Ubogich zajmują się także bezdomnymi i umierającymi.

Polskie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zostało założone 1 grudnia 2002 roku, jednak już wiele lat wstecz młodzi Polacy wspierali pomocą domy wakacyjne „les petits frères des Pauvres” na terenie całej Francji. Grupa ta zainicjowała założenie polskiego odłamu tej organizacji. Obecnie działa ono w kilkunastu polskich miastach, od 2006 roku ma status Organizacji Pożytku Publicznego i wchodzi w skład Międzynarodowej Federacji mali bracia Ubogich (International Federation of the little brothers of the Poor/Fédération Internationale des petits frères des Pauvres).

Członkowie Stowarzyszenia podejmujĄ wiele aktywnych działań wspierających starszych i samotnych Polaków. W lutym 2024 roku wystartowała kolejna kampania społeczna promująca wolontariat dla nich zatytułowana „Co za różnica?” Podczas jej inauguracji zaprezentowano wyniki badań Instytutu Pollster zrealizowane na zlecenie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich z których wynika, że w Polsce aż 73 proc. osób powyżej 80. roku życia żyje samotnie, a ponad połowa seniorów skarży się na brak towarzystwa innych osób. Nie ma wątpliwości, że wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa, problem ten będzie się zwiększał. W czasie kampanii informacyjnej promowany jest wolontariat uczestniczący. Stowarzyszenie szuka ludzi gotowych do działania w ramach kampanii w trzynastu miastach biorących udział w projekcie. „Programem „Obecność” odpowiadamy na jedną z największych epidemii tego wieku: samotność. Starsze osoby bardzo potrzebują uwagi, wysłuchania i  obecności drugiego człowieka, o czym każdego dnia przekonują się nasi wolontariusze – tłumaczy Joanna Mielczarek, szefowa Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Stowarzyszenie angażuje się w wiele działań, które mają na celu pomoc seniorom w wychodzeniu z samotności i izolacji. W ramach programu „Obecność” wolontariusze pomagają podopiecznym w rozwiązywaniu spraw bytowych, ale przede wszystkim wspierają ich w zdrowiu i poprawie kondycji psychicznej. Projekt „Wsparcie. Świadomość. Godność” obejmuje organizowanie spotkań międzypokoleniowych i prowadzenie społecznego archiwum mówionego gromadzącego wspomnienia seniorów. „Przystanek Alzheimer” to inicjatywa skierowana do opiekunów osób z chorobami otępiennymi poprzez szkolenia i warsztaty. Stowarzyszenie realizowało także projekt dla Kombatanta i utrzymuje Telefon Zaufania dla osób starszych, gdzie pod numerem 22 635 09 54 dyżurują doświadczeni psychologowie.

Oprac. Jolanta Pawnik

Więcej informacji na temat Stowarzyszenia mali bracia Ubogich i prowadzonych inicjatywach można znaleźć na stronie www.malibracia.org.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać