007_para_prezydencka_muzeum_pilsudskiego_sulejowek_20200814_smb_0725

W Sulejówku otwarto muzeum im. Józefa Piłsudskiego

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Koncepcja nowoczesnego kompleksu muzealno-edukacyjnego jest oparta jest na dwóch filarach, którymi są dworek „Milusin” oraz nowy budynek Muzeum.

W południe, 14 sierpnia, uroczyście otwarto Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Uczestniczyli w nim Prezydent RP, Andrzej Duda wraz z małżonką oraz oraz wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Placówkę otwarto w przeddzień 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 roku. – Nikt nie ma wątpliwości, że nie kto inny właśnie, a Naczelnik Państwa Józef Piłsudski miał największy udział w przygotowaniu tego planu decydującego kontrnatarcia, które doprowadziło do przełamania frontu i do zupełnie niespodziewanego zwłaszcza dla bolszewików zwrotu w tamtej wojnie, w sierpniu 1920 r. Odniósł wielkie zwycięstwo, ostatecznie uformował i umocnił granice II Rzeczypospolitej – powiedział podczas otwarcia Prezydent. – Jego absolutnie największym zwycięstwem było to, że Polska – po 123 latach, a dla niektórych części naszego kraju po 146 latach – wróciła na mapę – zaznaczył.

Koncepcja nowoczesnego kompleksu muzealno-edukacyjnego jest oparta jest na dwóch filarach, którymi są dworek „Milusin” oraz nowy budynek Muzeum. – Każdy się cieszy, że otwieramy to muzeum, bo to jest porządne, duże muzeum. Multimedialne, nowoczesne, z rozbudowaną częścią edukacyjną, także z olbrzymim terenem, który też będzie służył też do edukacji, do poznawania tamtych czasów – mówił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku powołano w 2008 r. przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego. Kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano w listopadzie 2016 r.

foto: Kancelaria Prezydenta

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać