Ukraina

Ukraina zaprasza Chiny na „szczyt pokojowy”

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj

Jak poinformował doradca dyplomatyczny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ukraina zaprosiła prezydenta Chin Xi Jinpinga do udziału w planowanym „szczycie pokojowym” światowych przywódców w Szwajcarii. „Zdecydowanie zapraszamy Chiny do udziału w szczycie. Zapraszamy przedstawiciela wysokiego szczebla, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej […] Udział Chin będzie dla nas bardzo ważny. Współpracujemy ze stroną chińską. Angażujemy naszych partnerów na całym świecie, aby przekazywali stronie chińskiej, jak ważne jest uczestnictwo w takim szczycie” – powiedział Ihor Zhovkva, doradca prezydenta Ukrainy, w rozmowie z agencją Reuters.

W ubiegłym tygodniu przewodnicząca szwajcarskiej Rady Federalnej, Viola Amherd, potwierdziła, że Szwajcaria zgodziła się być gospodarzem szczytu pokojowego w sprawie Ukrainy na prośbę Zełenskiego. Nie ustalono jeszcze daty ani miejsca.

Mimo, że Chiny zostały zaproszone na szczyt pokojowy, wciąż utrzymują bliskie stosunki z Rosją. Władze Chin nie skrytykowały też inwazji Rosji na Ukrainę; stwierdziły jednak, że „suwerenność i integralność terytorialna wszystkich krajów musi być szanowana”. Chiny zaoferowały także pomoc w mediacji w konflikcie.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać