UE zwiększa zamówienie szczepionek Pfizer-BioNTech

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Komisja Europejska podwoiła swoje zamówienie na dawki szczepionki Covid-19 od Pfizer-BioNTech. „Dzięki nowej umowie mogliśmy w sumie zakupić do 300 milionów dawek szczepionki” – ogłosiła w piątek w Brukseli Ursula von der Leyen. Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała także w piątek, że każda fiołka szczepionki przeciw COVID-19 Pfizer/BioNTech, zawiera sześć dawek. Do tej pory obowiązywała rekomendacja, by z jednej buteleczki formować pięć dawek specyfiku.

Przemawiając w piątek podczas konferencji prasowej w Brukseli, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że UE podwoi liczbę zamówienia szczepionek od firmy Pfizer/BioNTech. Komisja Europejska stwierdziła następnie w oświadczeniu, że Komisja zaproponowała państwom członkowskim zakup dodatkowych 200 milionów dawek szczepionki z opcją nabycia kolejnych 100 milionów dawek. „Umożliwiłoby to UE zakup do 600 milionów dawek tej szczepionki, która jest już stosowana w całej UE. Dodatkowe dawki będą dostarczane od drugiego kwartału 2021 r.”- podała UE.

W połączeniu z umową sfinalizowaną z Moderną – drugą szczepionką do tej pory dopuszczoną w regionie – Von der Leyen powiedział, że UE ma obecnie możliwości zaszczepienia 380 milionów ludzi, czyli ponad 80 procent populacji UE.

75 milionów dawek będzie dostępnych od marca, a reszta ma nadejść do końca roku. „Europa będzie miała więcej niż wystarczającą ilość szczepionek w wiarygodnych ramach czasowych” – podkreśliła von der Leyen.

Preparat o nazwie handlowej Comirnaty był jak dotąd pierwszą z dwóch szczepionek, które zostały dopuszczone do użytku w Unii Europejskiej. Zaszczepianie obywateli UE rozpoczęło się od remedium – opracowanego w ramach wspólnego amerykańsko-niemieckiego przedsięwzięcia – pod koniec grudnia. Wraz z przywódcami UE Komisja spotkała się z ostrą krytyką, a obywatele byli sfrustrowani stosunkowo powolnym rozpoczęciem kampanii szczepień dla 450 milionów mieszkańców bloku. Komisja odrzuciła zarzuty, że zamówiono za mało dawek remedium, wskazując zamiast tego wcześniej w tygodniu na utrudnienia w produkcji i logistyce. UE zatwierdziła również szczepionkę Moderny, amerykańskiego producenta, ale nadal oczekuje na dostarczenie pierwszej ze 160 milionów dawek, co ma nastąpić w przyszłym tygodniu.

Komisja UE, która negocjuje w imieniu państw członkowskich, zabezpieczyła kontrakty na nawet 2 miliardy dawek potencjalnych szczepionek z sześcioma producentami. Jednak pozostałe cztery nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków.

Szczepionka Moderny wymaga dwóch dawek remedium podanego w odstępie czterech tygodni, aby był skuteczny; Szczepienie Pfizer-BioNTech wymaga drugiej dawki po trzech tygodniach.W Europie odnotowano 16 milionów przypadków COIVD-19 i około 380 000 zgonów. Państwa UE mają nadzieję, że zaszczepienie wystarczającej liczby populacji zapewni nabycie przez nią tzw. odporności stadnej, chociaż dokładna docelowa wartość różni się w zależności od kraju. Na przykład Francja dąży do 60 procent, a sąsiednia Belgia do 70 procent. Celem większości państw jest osiągnięcie tego stanu w trzecim kwartale roku.

Oprac. MKr
Źródło: DPA
foto: European Union

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać