Tablica upamiętaniająca śmierć premiera Olofa Palme

Szwecja zakończyła śledztwo w sprawie zabójstwa premiera sprzed 34 lat

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Szwedzki premier Olof PALME wracał do domu 28 lutego 1986 roku ze swoją żoną Lisbeth w Sztokholmie, kiedy napastnik zastrzelił ich od tyłu, zabijając Palme. Atakujący uciekł ze sceny i pomimo lat intensywnych dochodzeń nigdy nie został zidentyfikowany. Morderstwo było decydującym momentem w szwedzkiej polityce, zmieniając jej retorykę i dyskurs publiczny – relacjonuje BBC.

Lata dochodzenia zostały oficjalnie zakończenie po oświadczeniu prokuratora prowadzącego śledztwo Kristera Peterssona. W opinii szwedzkich organów ścigania osobą, która odpowiada za zabójstwa byłego szefa rządu jest Stig Engstorm. Oskarżony popełnił samobójstwo w 2010 roku.

„Osobą odpowiedzialną za śmierć Olofa Palme jest Stig Engstorm” – powiedział Petersson na konferencji prasowej. „Ponieważ ta osoba nie żyje, nie mogę postawić jej zarzutów i postanowiłem zakończyć dochodzenie”.

Zabójstwo miało miejsce na najbardziej ruchliwej drodze w Szwecji, a kilkunastu świadków widziało mężczyznę strzelającego przed ucieczką z miejsca zdarzenia. Tysiące osób zostało przesłuchanych w sprawie śmierci premiera. Drobny przestępca został później skazany za zabójstwo, ale wyrok został odrzucony.

Nie znaleziono narzędzia zbrodni i nie odkryto żadnych nowych dowodów kryminalistycznych, ale prokuratorzy badający zeznania Engstorma  doszli do wniosku, że jego wersja wydarzeń się nie zgadza.

„To, jak się zachowywał, było naszym zdaniem sposobem działania mordercy” – dodał Petersson, podkreślając, że śledczy nadal nie mają „wyraźnego obrazu” motywu Engstorma do zabicia Palme.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać