Armenian_Presidential_Elections_2008_Protest_Day_11_-_French_Embassy_Demonstration_2pm_people_demanding_APC_and_buses_to_leave

Światowi przywódcy wzywają do zaprzestania walk między siłami Armenii i Azerbejdżanu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Co najmniej 39 osób zginęło po starciach między wrogimi siłami Armenii i Azerbejdżanu w poniedziałek, w drugi dzień konfliktu między oboma krajami. Światowi przywódcy wezwali do zakończenia walk i sporu terytorialnego o wspieraną przez Armenię secesyjną enklawę Górnego Karabachu. Konflikt między Armenią i Azerbejdżanem trwa od lat 90., kiedy to etniczni separatyści ormiańscy zajęli region Górnego Karabachu w wojnie, która pochłonęła 30 000 ofiar.

Starcia wybuchły w niedzielny poranek, a obie strony (Armenia i Azerbejdżan) oskarżyły się nawzajem o rozpoczęcie działań wojennych. Armenia i Górny Karabach ogłosiły w niedzielę stan wojenny i mobilizację wojskową, a Azerbejdżan wprowadził godzinę policyjną w dużych miastach.  Walki między muzułmańskim Azerbejdżanem a Armenią, w większości chrześcijańską, grożą uwikłaniem regionalnych graczy: Rosji, która jest w sojuszu militarnym z Erewanem, oraz popieranej przez Baku Turcji. Armenia oskarżyła Turcję o wtrącanie się w konflikt i wysyłanie najemników na pole bitwy.

Francja, Niemcy, Włochy, Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Rosja wezwały do ​​zawieszenia broni.  Rozmowy mające na celu rozwiązanie jednego z najdłuższych konfliktów, jakie wyłoniły się po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r., zostały w dużej mierze wstrzymane od czasu porozumienia o zawieszeniu broni z 1994 r. Francja, Rosja i Stany Zjednoczone pośredniczyły w wysiłkach pokojowych jako „Grupa Mińska”, ale ostatni nacisk na porozumienie pokojowe upadł w 2010 roku.

Ministerstwo obrony Armenii powiedziało, że ciężkie walki trwały przez noc i poniedziałek rano wzdłuż linii frontu. Według ministerstwa, Armenia odzyskała pozycje zajęte w niedzielę przez siły azerbejdżańskie. Siły azerbejdżańskie „atakują pozycje wroga przy użyciu artylerii rakietowej i lotnictwa … i zajęły kilka strategicznych pozycji wokół wioski Talysh” – podało ministerstwo obrony. Armeńscy oficjele wojskowi powiedzieli, że siły azerbejdżańskie nadal atakują pozycje przygraniczne przy użyciu ciężkiej artylerii, podczas gdy ministerstwo obrony Azerbejdżanu oskarżyło siły separatystów o ostrzeliwanie celów cywilnych w mieście Terter

Źródło: France 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać