EirDinJWsAEw1CO

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej z Ursulą von der Leyen. Morawiecki: mamy zasady, których się trzymamy

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Premierzy czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w czwartek z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, podczas którego m.in. omawiano skuteczną kontrolę granic UE i pomoc w miejscach pochodzenia migrantów i uchodźców.

Grupa Wyszehradzka ma jednoznaczne spojrzenie na kwestię migracji, są pewne zasady, których się trzymamy – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Szefowie rządów V4 przedstawili swój punkt widzenia na kwestie ochrony granic UE.

– Mamy z naszymi przyjaciółmi z Grupy Wyszehradzkiej bardzo jednoznaczne spojrzenie na to. Są pewne zasady, których się trzymamy dotyczące konieczności zapewnienia jak najbardziej rygorystycznych i skutecznych polityk dotyczących kontroli na granicach, pomocy w miejscach, z których potencjalnie migranci mogą migrować do Europy, ale także oczywiście pomocy takiej jak choćby Polska teraz udziela Grecji poprzez transport 156 domów, w miejsce które doświadczyło tragedii (obóz dla uchodźców i migrantów Moria na greckiej wyspie Lesbos – red.) – wskazał premier.

Wśród tematów spotkania znalazła się także dyskusja nt. budżetu odbudowy Europy po pandemii COVID-19. – Chcemy uniknąć kolejnego lockdownu, chcemy utrzymać równowagę pomiędzy siłą gospodarki, tempem wychodzenia z kryzysu, a dbałością o wszystkie sprawy związane ze zdrowiem publicznym – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje planu pomocy dla Białorusi, który był omawiany wśród przywódców V4 11 wrześnie w Lublinie. Plan składa się z około dziesięciu punktów, według polskiego szefa rządu „dających nadzieję dla wolnego społeczeństwa Białorusi, że nie zostanie pozostawione samo sobie”.

Źródło: PAP
foto: Fot. Krystian Maj/ KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać