shutterstock_1684966105

Rzecznik MZ: Jeśli nie zachowamy się odpowiedzialnie, możliwe ponad 30 tys. zakażeń na dobę

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Jeżeli teraz rozpoczęlibyśmy marsz w kierunku trzeciej fali koronawirusa, np. przez nieodpowiedzialne zachowanie w sylwestra lub w ferie, to realne jest przekroczenie granicy 30 tys. zakażeń na dobę – wskazał w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik MZ przypomniał podczas konferencji prasowej, że w przyjętym harmonogramie dotyczącym epidemii, który był ogłaszany w listopadzie, poszczególne etapy obostrzeń zostały uzależnione od wzrostów zakażeń.

Jeżeli teraz rozpoczęlibyśmy marsz w kierunku trzeciej fali koronawirusa, np. przez nieodpowiedzialne zachowanie w sylwestra lub w ferie, to realne jest przekroczenie granicy 30 tys. zakażeń na dobę – wskazał w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ przypomniał podczas konferencji prasowej, że w przyjętym harmonogramie dotyczącym epidemii, który był ogłaszany w listopadzie, poszczególne etapy obostrzeń zostały uzależnione od wzrostów zakażeń. Zaznaczył jednocześnie, że cały świat na bieżąco reaguje na zmieniającą się liczbę zakażeń, ale także na jej dynamikę. „Niestety u nas ta dynamika spadków zdecydowanie się obniżyła. Teraz mówimy o spadkach rzędu 3-5 proc. w skali tygodniowej, czyli będziemy się w najbliższych dniach niestety utrzymywać na poziomie zakażeń powyżej 10 tys.” – wskazał.

Zwrócił uwagę, że pomimo iż te dane dotyczące zakażeń gwałtownie nie wzrastają, to wynik ten jest nadal bardzo duży. „Zwróćmy uwagę na fakt, że zajętych w szpitalach jest nadal ponad 18 tys. łóżek. Nadal mamy też zajętych ponad 1700 respiratorów. To nie są małe liczby. Nie wróciliśmy do tego stanu, z którego zaczynaliśmy drugą falę, która skończyła się pikiem na poziomie blisko 28 tys. zakażeń. Nie zeszliśmy z powrotem do 1 tys. zakażeń na dobę” – zauważył Andrusiewicz.

Dodał, że jeżeli teraz „rozpoczęlibyśmy marsz w kierunku trzeciej fali np. przez nieodpowiedzialne zachowanie w sylwestra, czy w ferie, to byłoby realne przekroczenia granicy 30 tys. zakażeń i dojścia nawet do 40-45 tys. zakażeń na dobę”. Efektem tego – jak mówił – byłaby niewydolna służba zdrowia.

„Do tego dopuścić nie możemy, więc poza tą notowaną liczbą zakażań bardzo ważna jest dynamika, która pokazuje, że raczej z dużymi spadkami nie będziemy mieć od czynienia” – ocenił Andrusiewicz. Zwrócił także uwagę, że inne kraje reaguje podobnie jak Polska wprowadzając dodatkowe ograniczenia, a nawet – jak wskazał – część państw wprowadza ostrzejsze restrykcje i całkowite lockdowny. Rzecznik podkreślił, że obecna strategia zakłada ograniczenie kontaktów międzyludzkich do minimum. Stąd – jak dodał- ostatnie decyzje podjęte przez rząd, o zakazie przemieszczania się w sylwestra i ograniczeniu funkcjonowania galerii handlowych o obiektów hotelowych.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać