EqevIxJXAAAYq5j

Rząd ogłasza program wsparcia dla gmin popegeerowskich

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił rozpoczęcie programu dla gmin popegeerowskich. – Chcemy naprawiać niesprawiedliwości; chcemy, żeby do tych terenów z powrotem zajrzała nadzieja – podkreślił szef rządu.

– Od dłuższego czasu zadajemy sobie pytania o przyszłość – jak będzie wyglądać polska gospodarka po ustąpieniu pandemii, co trzeba zrobić, żeby się móc rozwijać. Rozwój w Polsce musi się charakteryzować także dbałością o obszary popegeerowskie – powiedział premier Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej szef rządu poinformował, że w ramach programu gminy, na których funkcjonowały PGR-y będą mogły wnioskować od 50 tys. zł do 5 mln zł. „Te tereny w III RP zostały opuszczone. Charakteryzowało je bieda, ubóstwo, brak perspektyw, ale także zwijanie się usług publicznych. Zwijano połączenia autobusowe, kolejowe, zamykano ośrodki kultury, biblioteki, szkoły i inne instytucje publiczne (…) – Była to ogromna niesprawiedliwość. Te tereny uległy gwałtownej zapaści. Tam rozpoczęła się walka o pracę o lepszy czas. Dziś chcemy tę niesprawiedliwość w stosunkowo szybkim tempie naprawiać, chcemy, aby do tych terenów zajrzała nadzieja.

Środki w ramach programu będą mogły być przeznaczone m.in. na budowę infrastruktury drogowej, wodnej, wodno-kanalizacyjnej, modernizację i budowę nowych świetlic, bibliotek i remiz strażackich, a także rozwój placów zabaw i terenów rekreacyjnych oraz konserwację budynków i zabytków.

– Musimy wesprzeć rozwój tych terenów, dlatego u progu 2021 r. ruszamy z nowym programem wsparcia dla terenów popegeerowskich w wys. 250 mln zł, realizowanego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Podczas konferencji prasowej wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker powiedział, że jest to pierwszy program wprost skierowany do mieszkańców terenów popegeerowskich. Premier Morawiecki dodał, że „Chcemy, by ta szarość odziedziczona na terenach popegeerowskich po PRL-u i pierwszych 20-tu latach III RP, została rozświetlona przez nowe inwestycje i nowoczesność”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać