Rak’n’Roll zmienia schematy myślenia o chorobie nowotworowej

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
„Myśl pozytywnie i uśmiechaj się szeroko, możesz być szczęśliwy nawet z rakiem!” – to hasło założycielki fundacji Rak’n’Roll Magdy Prokopowicz wita na stronie Fundacji, która pochyla się nad jakością życia chorych na nowotwory. Założona w 2009 roku Fundacja była wołaniem Magdy o normalne życie dla kobiet z chorobami nowotworowymi. 

Magda Prokopowicz zachorowała, mając 27 lat, a w trakcie leczenia, wbrew wszelkim zaleceniom medycznym, zdecydowała się donosić ciążę i urodzić synka. Pokazała tym samym, że nawet terminalna choroba nie niweczy normalnego życia i spełniania marzeń. Tak powstała Fundacja wspierająca przede wszystkim kobiety z rakiem. Magda odeszła w 2012 roku, ale jej wspaniałe dzieło życia rozwija się bardzo dynamicznie, angażując się w najbardziej znane akcje społeczne dotyczące profilaktyki w zakresie chorób nowotworowych. 

Najważniejszym zadaniem Fundacji jest inicjowanie działań na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka. Działaczom zależy na stworzeniu nowej jakości funkcjonowania tematu nowotworów w przestrzeni publicznej. Mimo szeroko zakrojonych akcji edukacyjnych i społecznych w Polsce temat raka ciągle pozostaje problemem chorych i ich rodzin, jest tematem tabu. Prowadzone od kilkunastu lat działania Fundacji Rak’n’Roll sprawiają, że kobiety chore na raka nabierają śmiałości, by chorować godnie, mając dostęp do wiedzy i korzystając z odpowiedniego wsparcia ze strony służby zdrowia. Fundacja prowadzi działania wspierające chorych, ale także promuje nowoczesną profilaktykę jako ważny element świadomego życia bez strachu przed chorobą.

Dekalog Magdy to dziesięć najważniejszych działań, jakie możemy podjąć, by uczynić swoje życie w chorobie wartościowym i godnym. Na liście znalazła się przede wszystkim zachęta, by się badać, bo raka we wczesnym stadium łatwiej opanować, szukać dobrego lekarza, słuchać opinii innych, dbać o siebie, o dietę i wygląd, otwierać się na pomoc bliskich, szukać pomocy specjalistów, myśleć pozytywnie. „Rak to nie wyrok!” – hasło z dekalogu jest chyba najpopularniejszym hasłem promującym działania edukacyjne w polskiej przestrzeni społecznej. Autorka dodała do tego jeszcze: „Żyj dniem dzisiejszym; to, co było, minęło. A co będzie? Tego nie wie nikt. Ciesz się życiem, nadal żyjesz! Dziękuj Wszechświatowi, Boskiej Mocy, Aniołowi za każdy dzień”. Listę kończy zalecenie: „Łeb do słońca!”. Działacze Fundacji nie mają wątpliwości, że mając raka, można wieść dobre, szczęśliwe życie, dlatego wspierają osoby z chorobami onkologicznymi w gromadzeniu środków na pogłębioną diagnostykę, leczenie i zabiegi, których nie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia, czy rehabilitację. 

Wśród sztandarowych projektów Fundacji jest Program „Boskie Matki”, czyli pomoc dla kobiet w ciąży chorych na raka. Taka była idea założycielki Fundacji, która przeszła przez ciążę i leczenie onkologiczne, nie dając sobie wmówić, że to się wyklucza. Magda Prokopowicz urodziła zdrowego synka i miała szczęście opiekować się nim w pierwszych latach jego życia. Kilkunastoletnie działania Fundacji skoncentrowane są przede wszystkim na tym, by kobieta mogła mieć wybór, a jeśli zechce być mamą, by miała dostęp do wiedzy, najlepszej opieki onkologicznej i ginekologicznej, a także wsparcia psychologicznego. 

Innym ważnym projektem jest „Daj włos!”, dzięki któremu od początku prowadzenia akcji udało się już przekazać kobietom w trakcie leczenia onkologicznego ponad 5 tysięcy peruk. Fundacja Rak’n’Roll opiekuje się także kobietami po wyleczeniu. Program iPoRaku wspiera ozdrowieńców w przepracowaniu traumy i uczy odwagi, by podejmować kroki w dalsze życie. W ramach akcji organizowane są grupy, które gromadzą ludzi poszukujących wsparcia, a w wielu przypadkach także odpowiedzi na dotykające ich problemy. Grupy spotykają się co tydzień, także zdalnie. Do tej pory odbyło się lub trwa osiem edycji programu; nabór do kolejnego odbędzie się w lipcu 2024 r. 

Ważnym działaniem Fundacji jest czynne uczestniczenie w debacie na temat ochrony zdrowia i udział w kampaniach profilaktycznych, które w nowoczesny i ciekawy sposób zachęcają do aktywnego, pełnego pasji życia z chorobą. „Już najwyższy czas, by treść i forma kampanii społecznych przystawały do czasów, w jakich żyjemy. Niech działa w rzeczywistości zmiennej, podlegającej wielu kulturowym wpływom, realizującej się w nowych internetowych formach wyrazu, odpowiadającej na lęki i potrzeby (również emocjonalne!) współczesnego odbiorcy. Pora na przeniesienie profilaktycznej troski o zdrowie do lifestyle’u – realizowanie jej w codziennych czynnościach, które zamienią się w nawyki ułatwiające zachowanie zdrowia na długo. Wierzymy, że pracując wspólnie, możemy stworzyć wzorce kampanii i działań, które pozwolą skutecznie, bez straszenia i grożenia, mówić o zdrowiu – zachęcać do dbania o nie, pielęgnowania, otaczania troską – traktowania jak zasób, który warto utrzymywać w dobrej kondycji” – czytamy na stronie www.raknroll.pl.

Jolanta Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać