Ejzl5AwX0AAuGjA

Premier Morawiecki: Strefa żółta zostaje wprowadzona na terytorium całego kraju

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W czwartek 8 października odbyła się konferencja prasowa dotycząca sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili aktualny stan epidemii i zapowiedzieli kolejne obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Strefa żółta zostaje wprowadzona na terytorium całego kraju.

– Dzisiaj mieliśmy rekordowy przyrost zakażeń – powiedział Mateusz Morawiecki. – w przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło co 3 dni. Chcemy, żeby nastąpiło wywłaszczenie tej liczby – powiedział Morawiecki.

Obecnie zajętych jest 4138 łózek, a ponad 9,5 pozostaje dostępnych. Liczba wolnych respiratorów wynosi około 500 sztuk (64,7 proc.). Kolejnych 500 przechowywanych jest w magazynach. Dalsza ilość zostaje zakupiona przez rząd.

– Czas wyrzeczeń był potrzebny. Staraliśmy się wyważyć wpływ, który lockdown ma na życie ludzi z koniecznością ochrony zdrowia. Nie możemy tego zmarnować poprzez zbyt łagodne podejście – podkreślił szef rządu. Premier Mateusz Morawiecki powiedział także, że po 7 miesiącach walki z pandemią po raz kolejny należy zastosować środki zapobiegające rozwojowi epidemii, korzystając z doświadczeń poprzednich miesięcy.

– Zdecydowaliśmy się o rozszerzeniu zasad obowiązujących w strefach żółtych na teren całego kraju (…) od przestrzegania tych zasad zależy skuteczność walki z koronawirusem – powiedział Morawiecki.

Od 10 października na terenie całego kraju obowiązuje obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2.

Obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w wydarzeniach okolicznościowych. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym – 17 października.

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach może przebywać 25 proc. publiczności. W pozostałej części kraju w przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – liczba uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Nadal obowiązuje ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, który będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym regionie i  będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować  przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, ruch karetek „wymazowych” i transportowych oraz przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek zwiększy się do 13,5 tys.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą mogli teraz kierować pacjenta do izolacji domowej oraz kierować pacjenta do izolatorium. Zniesiony został również obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady.

– Nie chcemy doprowadzić do zamknięcia gospodarki ani uczynienia służby zdrowia niedostępnej dla chorych (…) Dzisiaj jesteśmy kilka kroków od wyczerpania dostępności łózek i respiratorów i zrobimy wszystko, aby tych kilka kroków zachować (…) Apelujemy o dotrzymywanie zasad sanitarnych – dodał premier Mateusz Morawiecki.

foto: Krystian Maj/ KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać