42872133284_30f7ad1be3_k

Prawo bezpieczeństwa narodowego: prezydent Chin Xi Jinping podpisuje nowe ustawodawstwo

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W oświadczeniu wydanym we wtorek o godzinie 18:00 czasu miejscowego chińska agencja informacyjna Xinhua potwierdziła, że nowa ustawa bezpieczeństwa narodowego została uchwalona przez najwyższy organ ustawodawczy w Pekinie oraz podpisana przez prezydenta ChRL Xi Jinpinga.

Nowe prawo, które zdaniem ekspertów i analityków zostało skonstruowane celem wyposażenia chińskie służby w instrumenty interwencyjne m.in. celem opanowania protestów w Hongkongu, zakazuje aktów secesji, wywrotu, terroryzmu i zmowy z obcymi siłami w celu zagrożenia bezpieczeństwa narodowego.  Ustawa, która składa się z 66 artykułów, wyraźnie określa obowiązki instytucji odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa narodowego w Specjalnym Regionie Administracyjnym Hongkongu.

Xinhua poinformowało także, że Li Zhanshu, przewodniczący Stałego Komitetu Narodowego Kongresu Ludowego, opisał ustawę i jej jednomyślne przejście przegłosowanie „odzwierciedlenie woli towarzyszy w całym kraju, w tym w Hongkongu”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać