Nizio_Holodomor_hol_01_low

Powstaje Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Budowa Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie wkracza w kolejny etap. Projekt współtworzy polska pracownia architektoniczna

Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie to jeden z najważniejszych i największych obiektów muzealnych powstających w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na mocy umowy z maja 2020 roku Project Systems LTD wraz z polską pracownią architektoniczną Nizio Design International czuwają nad zgodnością zatwierdzonych robót budowlanych z rozwiązaniami architektoniczno-planistycznymi oraz pełnią nadzór autorski nad realizacją robót budowlanych i wykończeniowych związanych z budową Muzeum. 

Punktem wyjścia dla projektu budynku Memoriału jest koncepcja wtopienia go w tektonikę i krajobraz zbocza doliny Dniepru, w okolicy Ławry Peczerskiej, miejsca w wyjątkowy sposób związanego z historią Ukrainy. Budynek Muzeum jest usytuowany na osi wiodącej od punktu widokowego do istniejącego pomnika-świecy, upamiętniającego Ofiary Hołodomoru, czyli ludobójstwa poprzez głód wywołany sztucznie na terenie dzisiejszej Ukrainy przez władze ZSRS w latach 1932-1933. 

Forma budynku jest wyobrażeniem idei wydobycia na światło dzienne celowo skrywanej prawdy o Hołodomorze. Projekt architektoniczny budynku muzeum w ramach II fazy budowy Kompleksu Memoriału Pamięci Ofiar Hołodomoru na Ukrainie został opracowany przez ukraińską pracownię Project Systems LTD Sp. z o. o. we współautorstwie z polskim studiem Nizio Design International. 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać