ampoules-2045833_1920

Ponad 1,1 miliona ludzi zostało dotąd zaszczepionych przeciw COVID-19

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Według danych zebranych przez Bloomberg, pierwsze szczepienia przeciw Covid-19 otrzymało już ponad 1,1 miliona ludzi w czterech krajach. To początek największej kampanii szczepień w historii i jedno z największych wyzwań logistycznych, jakie kiedykolwiek podjęto.

Szczepienia w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się w tym tygodniu od pracowników służby zdrowia, a 24 stany zgłosiły podanie pierwszych 49,567 dawek. Oczekuje się, że liczby te wzrosną w nadchodzących dniach, ponieważ więcej stanów pracuje nad wczesnym przydziałem szczepionek i zacznie zgłaszać swoje liczby.

Są to pierwsze z początkowej dystrybucji 5,9 miliona dawek szczepionki Pfizer Inc. i BioNTech SE. Około połowa z tych dawek jest rozprowadzana w tym tygodniu, zgodnie z podziałem na poszczególne stany. Druga połowa będzie trzymana w rezerwie do trzech tygodni od teraz, kiedy ci, którzy otrzymali szczepionkę, otrzymają drugą dawkę zaszczepienia dwudawkowego.

Kanada i Wielka Brytania należą do krajów, które również autoryzowały szczepionkę Pfizer-BioNTech. Oczekuje się, że w UE pozwolenie na wykorzystanie szczepionki w nagłych wypadkach zostanie udzielone już w przyszłym tygodniu. Podobna szczepionka firmy Moderna Inc. może być dopuszczona do użytku w Stanach Zjednoczonych już w piątek.

Chiny i Rosja zezwoliły na własne zastrzyki w lipcu i sierpniu, zanim zostały w pełni przetestowane. Od tego czasu zaszczepili setki tysięcy ludzi.

Bloomberg śledzi rozwój dziewięciu najbardziej obiecujących szczepionek na świecie. W sumie pięć szczepionek jest obecnie dostępnych do użytku publicznego, w ograniczonych ilościach, w co najmniej sześciu krajach.

Żaden z tych zastrzyków sam w sobie nie jest wystarczający do zaszczepienia światowej populacji około 7,8 miliarda ludzi. Ale razem stanowią największą szansę ludzkości na zakończenie pandemii, która pochłonęła już ponad 1,6 miliona istnień ludzkich.

Źródło: BLOOMBERG

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać