virus-1812092_1920

Ponad 100 milionów zakażeń koronawirusem na całym świecie

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Już ponad 100 milionów osób na całym świecie zakaziło się wirusem Sars-Cov-2 od początku pandemii – podał we wtorek wieczorem Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Najwięcej zakażonych jest w USA (25 milionów).

W Indiach stwierdzono do tej pory 10 676 838 infekcji, a w Brazylii – 8 933 356. W Europie najwięcej zakażeń potwierdzono w Wielkiej Brytanii (3,7 mln). Kraj ten także jako pierwszy w Europie odnotował ponad 100 tys. zgonów z powodu COVID-19. W Afryce najwięcej zakażeń stwierdzono w RPA – blisko 1,5 mln.

Nadzieje na powstrzymanie pandemii COVID-19 związane są z trwającą największą w historii kampanią szczepień. Według danych raportowanych codziennie przez Bloomberg dotąd zaszczepiono ponad 71,3 miliony osób. W Polsce wykonano już ponad 905 tys. szczepień. W ciągu doby z poniedziałku na wtorek w całym kraju po raz pierwszy zaszczepiono 118 915 pacjentów. Istnieje szansa, że do końca tygodnia w Unii Europejskiej zostanie zatwierdzone kolejne remedium, tym razem od brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca.

Firma podała w piątek 22 stycznia, że dostawy jej szczepionki do krajów UE w pierwszym kwartale 2021 r. będą mniejsze niż pierwotnie zakładano, jednak według informacji przekazanych we wtorek przez Reuters, AstraZeneca zaoferowała przyśpieszenie dostaw do UE swojej szczepionki przeciw COVID-19. AstraZeneca rozlicza dostarczane przez siebie szczepionki w systemie kwartalnym, tak więc nawet zwiększenie transportów do UE w lutym mogłoby oznaczać mniejsze dostawy w marcu – zaznacza Reuters. W poniedziałek unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakidec oceniła zapowiedź AstraZeneca jako „niedopuszczalną”, a wyjaśnienia firmy, że opóźnienia są spowodowane problemami w produkcji uznała za „niezadowalające”.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać