Zrzut ekranu 2020-05-16 (godz. 09.44.03)

Polska najlepiej radzi sobie w czasie pandemii – wykładowca Harvard Business School

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Czy ratujemy życie czy ratujemy gospodarkę? To fałszywy dylemat, zdaniem Luisa Huete, wykładowcy w Harvard Business School i IESE Business School. Kraje, które odniosły największy sukces w radzeniu sobie z kryzysem zdrowotnym, są również w najlepszej sytuacji, aby ponownie uruchomić gospodarki.

To najsłynniejsza grafika tego okresu pandemii: czasu, gdy trzeba wypośrodkować pomiędzy izolacją obywateli, zamknięciem ich w domach, a „rozmrażaniem” gospodarki.

 

Twórcą wykresu jest uznany autorytet nauk ekonomicznych, Luis Huete, wykładowca na IESE Business School, a także w Harvard Business School, który wykazał rządowi Hiszpanii błędne działania przy zarządzaniu kryzysem COVID-19. Przy okazji okazało się, że z wyliczeń ekonomisty wynika, że najlepiej w kryzysie pandemicznym radzi sobie polski rząd.

Rządowi kierowanemu przez Morawieckiego najlepiej z analizowanych krajów udało się wyjść z „fałszywego dylematu”: ratować ludzi czy gospodarkę.

Polska jest w czołówce tych, którym to się udało. Na dalszych pozycjach Luis Huete wylicza: Niemcy, Japonię, Maltę, Austrię, Danię, Słowację i Portugalię.

Na drugim biegunie, a więc wśród państw, które „walczą o gospodarkę, ale zapominają o ludziach” ekonomista wymienia Stany Zjednoczone, Szwecję, Holandię i Luksemburg. Z kolei do grupy krajów zapominających o gospodarce, „skupionych na ludziach”, znalazły się Cypr, Grecja, Litwa i Chorwacja.

Najgorzej radzą sobie kraje, które zdaniem Huete, nie ratują ani życia ludzi, ani gospodarki. To właśnie wymieniona wcześniej Hiszpania, ale także Francja, Włochy, Wielka Brytania, Irlandia i Belgia.

Metodologii wyliczeń nie sposób zakwestionować. Ekonomista przygotował swoją analizę w oparciu o liczby zgonów na milion obywateli w analizowanych krajach oraz posiłkując się prognozami rozwoju ekonomicznego generowanymi przez Komisję Europejską.

Warto przeczytać: Paweł BORYS: „Po zdrowiu obywateli najważniejsze jest utrzymanie miejsc pracy”.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać