2020.04.16 Warszawa | Rzadowy zespol zarzadzania kryzysowego
Fot: Krystian Maj/KPRM

„Polska – najlepiej obroniony przed wirusem kraj UE zmierza do odbicia gospodarczego” – Bloomberg

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Polską gospodarkę uznaje Bloomberg za najbardziej odporną na koronawirusa w Unii Europejskiej. Wysiłki rządu dają nadzieję na sprawne wyjście z kryzysu.
PKB Polski zmniejszyło się w kwietniu: 4,3% to najmniejszy spadek z 27 krajów UE. „Osiągnęliśmy minimalny poziom aktywności gospodarczej w drugiej połowie kwietnia” – mówi cytowany przez Bloomerga Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju. „Nie oznacza to, że maj i czerwiec nie będą trudne”, a PKB w drugim kwartale prawdopodobnie spadnie z 10% do 15%.

PFR odpowiada za dystrybucję pomocy publicznej dla przedsiębiorstw. Mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników, mogą ubiegać się o aż 36 000 złotych ( 8 560 USD ) zasiłków na pracownika, w zależności od tego, jak bardzo pandemia ograniczyła ich przychody.

Według Borysa, który w ciągu niecałych dwóch tygodni akcji PFR przyznał dotacje w wysokości ponad 11,5 miliarda złotych, które trafiły do ponad 56 000 firm, spodziewa się, że liczba ta wkrótce osiągnie 100 000. Część długu może zostać umorzona w przyszłym roku – podaje Bloomberg.

Depeszę Bloomberga nagłośnił na Twitterze eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać