EsLJ0usXYAECH_B

PMM: 220 mln zł na opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w środę 20 stycznia z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i konsultanta krajowego w dziecinie psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Barbary Remberk zapowiedział zainicjowanie programu wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży. W najbliższym czasie na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży zostanie przeznaczonych 220 mln zł oraz 120 mln zł na poprawę infrastruktury. Ponadto uruchomiona zostanie bezpłatna i całodobowa infolinia. – Uruchomimy bezpłatną, całodobową infolinię, zwiększymy dostępność świadczeń, uruchomimy projekt profilaktyki uzależnień cyfrowych – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zapewnił, że od kilku lat rząd konsekwentnie rozwija i inwestuje w psychiatrę dziecięcą. W 2019 wdrożono nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. – W ubiegłym roku nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie ponad 400 mln zł. W 2020 roku zwiększyliśmy liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom z 365 do 562, a więc o ponad 50 proc. w ciągu jednego roku. W kwietniu 2020 roku rozpoczęło działalność 138 ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Opieki Psychoterapeutycznej – powiedział premier.

– Chcemy udostępnić wszystkie kanały komunikacji, aby jak najmniej było samobójstw wśród dzieci i młodzieży – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Problemy, z którymi styka się młodzież, stykają się już dzieci, są ogromne – zaznaczył szef rządu. Szef rządu przypomniał, że niezbędna jest profilaktyka nowych rodzajów uzależnień, m.in. od urządzeń cyfrowych.

Wśród działań, które rząd zamierza podjąć w związku ze stanem psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce, znajduje się m.in. poprawa infrastruktury i unowocześnienie placówek, na co przeznaczone zostanie ok. 120 mln zł; uruchomienie całodobowej infolinii;  zwiększenie dostępność świadczeń i szkoleń oraz uruchomienie programu profilaktyki uzależnień cyfrowych, na co przeznaczonych zostanie 220 mln zł.

– Myślę, że wszyscy rodzice bez wyjątku wiedzą, jak to jest groźne uzależnienie od komputera, od jakiegoś telefonu. Dzisiaj w szczególności w czasie epidemii jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział Morawiecki. Poinformował, że „wszystko to oznacza inwestycje wysokości powyżej 220 mln złotych”.

Wcześniej na temat zmian w psychiatri dziecięcej wypowiadał się prezydent Andrzej Duda, który powiedział we wtorek podczas sesji pytań i odpowiedzi, że przygotowywany jest specjalny program pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci. Życie i zdrowie psychiczne dzieci jest dla nas niezwykle istotne. Zapewniam, że rozumiemy doskonale wszystkie uwarunkowania, jakie wiążą się z pandemią koronawirusa i trudną sytuacją dzieci i młodzieży. Zapewniam, że podjęte zostaną tutaj środki zaradcze. Także i środki finansowe na to – oprócz działań instytucjonalnych – z całą pewnością też się znajdą” – zadeklarował Duda. Także Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że system lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży wymaga zmian.

Oprac. MKr
foto: Krystian Maj/ KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać