Zmiana traktatów Unii Europejskiej. Głosowanie w Parlamencie Europejskim

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W środę w Strasburgu Parlament Europejski przyjął sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) rekomendujące zmianę traktatów unijnych. Nie oznacza to jednak, że traktaty zostaną zmienione.

W sprawozdaniu AFCO zalecało zmianę traktatów o Unii Europejskiej (TUE) i o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Sprawa dotyczyła blisko 270 poprawek do obowiązującego obecnie traktatu z Lizbony. W głosowaniu wzięło udział 609 europosłów. 291 deputowanych zagłosowało za przyjęciem sprawozdania, z kolei przeciw było 274, a 44 wstrzymało się od głosu. Przeciwko przyjęciu raportu głosowali europosłowie PO, PSL, PiS oraz Suwerennej Polski, a także dwie posłanki niezrzeszone. Z kolei za przyjęciem raportu i rozpoczęciem dyskusji nad zmianą traktatów opowiedzieli się europosłowie Nowej Lewicy, SLD, zrzeszeni w europejskiej Grupie Socjalistów i Demokratów oraz Róża THUN, europosłanka Polski 2050.

Według rekomendacji AFCO, w Unii Europejskiej decyzje w pewnych kwestiach można byłoby podejmować za zgodą większości Inaczej niż dotychczas, gdy potrzebna jest zgoda wszystkich państw członkowskich. Dodatkowo weto jednego państwa nie uniemożliwiałoby już podjęcia danej decyzji. Komisja Europejska chce również przeniesienia części kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom Unii Europejskiej. Walutą dla krajów Unii miałoby być euro, a skład KE byłby ograniczony. Mowa o tym, że już nie wszystkie państwa członkowskie miałyby swojego komisarza.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać