EP Plenary session - European Climate Law

Parlament Europejski poparł podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok do 60 proc.

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Parlament Europejski poparł podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok do 60 proc. w porównaniu do emisji z roku 1990. Komisja Europejska tymczasem proponowała cel na wysokości 55 proc. Rezolucja została przyjęta 392 głosami za przy 161 przeciw oraz 142 wstrzymujących się. Ostateczny kształt prawa klimatycznego zostanie wypracowany w trakcie negocjacji Parlamentu Europejskiego z Radą (tj. ministrami praw członkowskich).

PE postuluje jednocześnie, aby wszystkie państwa członkowskie osiągnęły neutralność klimatyczną do 2050 roku oraz ustalenia celu pośredniego na 2040 r., a także aby UE i państwa członkowskie wycofały wszystkie bezpośrednie i pośrednie dotacje do paliw kopalnych najpóźniej do 31 grudnia 2025 roku.

– Przyjęcie sprawozdania stanowi jasny sygnał dla Komisji i Rady w świetle nachodzących negocjacji. Oczekujemy, że wszystkie państwa członkowskie osiągną neutralność klimatyczną najpóźniej do 2050 roku i potrzebujemy zdecydowanych celów pośrednich na lata 2030 i 2040 – powiedziała sprawozdawczyni projektu Jytte Guteland.

Przedstawiona przez Komisję Europejską w połowie września poprawka do prawa klimatycznego zakłada podniesienie celu redukcji emisji na 2030 rok do 55 proc. w porównaniu do 1990 roku. Ustalony sześć lat temu cel na szczycie UE wynosił 40 proc. Zmiany mają dotyczyć unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, efektywności energetycznej budynków, OZE oraz norm CO2 dla samochodów.

Źródło: PAP
foto: © European Union 2020 – Source : EP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać