Negocjacje wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności: szansa na kompromis

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Kanclerz Niemiec Angela Merkel odniosła się w środę podczas przemówienia w Bundestagu w trakcie debaty o przyszłorocznym budżecie Niemiec do negocjacji w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych UE i funduszu odbudowy. Jak podkreśliła, jej rząd stara się znaleźć sposób na odblokowanie weta Polski i Węgier w sprawie unijnego budżetu i jednocześnie zachowania mechanizmu praworządności. Merkel zastrzegła jednak, że nie może obiecać przełomu podczas czwartkowego spotkania Rady Europejskiej.

We wtorek do Warszawy przyleciał premier Węgier Viktor Orban, który spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a także z wicepremierem, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowy dotyczyły dalszych negocjacji budżetowych.

– My Polacy i Węgry jesteśmy po jednej stronie, po drugiej jest prezydencja niemiecka. Mamy szanse na polsko-węgierskie zwycięstwo – przekazał węgierski premier. W środę minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Programie Pierwszym Polskiego Radia zapowiedział, że kompromis w kontekście negocjowanego powiązania mechanizmu praworządności z wieloletnim budżetem Unii Europejskiej, jest możliwy. – Kompromis musi sprowadzać się do rzeczy fundamentalnej: warunkowość może być ograniczona wyłącznie do takiej ochrony budżetu UE, która zabezpiecza przed działaniami o charakterze kryminalnym; to jest rzeczywiście możliwe – ocenił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Nawiązując do wtorkowej wizycie w Warszawie premiera Węgier Viktora Orbana, polski minister spraw zagranicznych podkreślił, że „jesteśmy blisko zwycięstwa”.

Minister podkreślił, że jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w ciągu najbliższych dwóch dni to cała procedura zostanie „najprawdopodobniej przedłużona”. – Będzie jeszcze jedno posiedzenie Rady Europejskiej, dodatkowe, w tym roku, albo też dojdzie do przeniesienia tych negocjacji, już w innych okolicznościach, na przyszły rok pod rządami prezydencji portugalskiej” – wyjaśnił Zbigniew Rau.

Wicepremier Jarosław Gowin w środę podkreślił, że w opinii Porozumienia weto to „ostateczna ostateczność”. – Jako Porozumienie odrzucamy alternatywę +weto albo śmierć+. Przez cały czas możliwe jest osiągnięcie rozwiązań, które zagwarantują i suwerenność Polski, i wspólną Europę, i respektowanie niezawisłych praw naszego państwa, i możliwość skorzystania z setek miliardów złotych, które popłyną do nas z funduszy unijnych”. Wiceprezes Rady Ministrów zaznaczył także, że alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowe wybory. Jarosław Gowin dodał również, że jest uzgodnione stanowisko w trójkącie Berlin-Warszawa-Budapeszt. – Wierzę, że to porozumienie obejmie pozostałe 24 stolice Europy.

W czwartek i piątek obędzie się szczyt Rady Europejskiej w Brukseli, na którym najważniejszymi tematami rozmów będą unijny budżet i fundusz odbudowy oraz negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie umowy po brexicie. Polska i Węgry nie zgadzają się na przyjętę już przez ambasadorów pozostałych 25 państw UE rozporządzenie dotyczące mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością. Premierzy obu krajów zgłosili gotowość do zawetowania Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027 wraz z funduszem odbudowy.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać