23160263111_812e93dafc_k

Najszybszy superkomputer na świecie przeznaczono do walki z pandemią

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Najszybszy superkomputer na świecie – japoński Fugaku – może wykonać ponad 415 biliardów obliczeń na sekundę i już bierze udział w walce z globalną pandemią, opracowując sposoby w jakie koronawirus rozprzestrzenia się w pomieszczeniach biurowych i środkach transportu.

Japoński superkomputer Fugaku zajął pierwsze miejsce wśród superkomputerów na świecie, wykonując średnio 2,8 razy więcej obliczeń na sekundę niż konkurencyjna maszyna Summit z IBM, która czterokrotnie zajmowała pierwsze miejsce w półrocznej liście porównującej moce obliczeniowe superkomputerów, Top500.

Zwycięstwo Fugaku przełamało długi okres dominacji technologicznej USA-Chin, po raz kolejny od 11 lat przywracając Japonię na szczyt technologicznego wyścigu.

Fugaku został przeznaczony do walki z pandemią. Maszyna przeprowadza symulacje sposobu rozprzestrzeniania się wirusa w pomieszczeniach biurowych i w pociągach z otwartymi oknami. Superkomputer w przyszłym roku będzie w pełni funkcjonalny. Eksperci mają nadzieję, że maszyna weźmie udział w poszukiwaniach skutecznych metodach leczenia COVID-19 zawężając miliony potencjalnych kombinacji medycznych.

Superkomputer Fugaku zlokalizowany jest w mieście Kobe i został opracowany przez japońską firmę technologiczną Fujitsu i wspierany przez rząd Riken Institute. Maszyna jest ponad 1000 razy szybsza niż zwykły komputer. [LINK]

„Mam nadzieję, że najnowocześniejsze technologie informatyczne przyczynią się do znacznych postępów w trudnych wyzwaniach społecznych, takich jak Covid-19”, powiedział Satoshi Matsuoka, szef Centrum Informatyki Riken.

Superkomputery, które są ponad 1000 razy szybsze niż zwykły komputer, mogą być używane do symulacji wybuchów jądrowych, wykonywania wirtualnych testów broni i modelowania systemów klimatycznych. Miejsce drugie i trzecie w liście Top500 zajęły komputery IBM, natomiast czwarte i piąte konstrukcje opracowane w Chinach.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać