Najlepszy projekt promocji Polski zrealizowany w czasie pandemii

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
To najciekawszy z projektów polskiej dyplomacji publicznej zrealizowany w czasie pandemii. Cieszy działanie Instytutu Polskiego w Pradze w czasie, gdy klasyczne aktywności, a więc koncerty, wystawy w muzeach, prezentacje i debaty, wyjazdy studyjne nie mogą być realizowane.

Gdy organizowanie wydarzeń kulturalnych zostało zabronione w związku z pandemii „Migawki z historii Polski” zostały zauważone przez czeską publiczność. To jeden z wielu projektów historycznych realizowanych przez Instytut Polski w Pradze, który powstał w czasie pandemii – przy zamknięciu bądź ograniczeniu działalności „w realu”.

Sam projekt wymagał sporo pracy, ale też pomysłu. Opublikowany w drugiej połowie czerwca w Internecie czeskojęzyczny ebook to zbiór artykułów nt. ważnych polskich rocznic historycznych z XX wieku. W ebooku znalazły się teksty znanych historyków z Polski i Czech, takich jak prof. Łukasz Kamiński, prof. Grzegorz Motyka, dr Paweł Ukielski czy dr Maciej Korkuć a także publicystów zajmujących się historią (m.in. Piotr Semka). Na ebook składają się artykuły, które w ostatnich latach powstawały na zlecenie Instytutu Polskiego w ramach współpracy z weekendowym dodatkiem „Orientace” czeskiego dziennika Lidové noviny. Teksty ukazały się pierwotnie w drukowanym wydaniu dziennika, stąd pomysł na ich udostępnienie na użytek czeskich internautów.

Łącznie publikacja Instytutu Polskiego w Pradze zawiera 22 artykuły, ponad 90 stron układających się w opowieść o węzłowych punktach polskiej historii minionego stulecia, opowiedzianych przystępną, eseistyczną formą.

Artykuły zebrane przez Instytut Polski w Pradze dotyczą przede wszystkim zmagań z dwoma systemami totalitarnymi. Znajdziemy tam m.in. portrety Witolda Pileckiego czy Jana Karskiego, ale także teksty o wydarzeniach, które w czeskiej przestrzeni publicznej nie były dotąd praktycznie w ogóle znane, takich jak Operacja Polska NKWD, Inteligenzaktion czy rzeź wołyńska. Osobne sekcje poświęcone są relacjom polsko-czeskim oraz relacjom polsko-żydowskim, które również nad Wełtawą są często źródłem negatywnych skojarzeń i stereotypów.

Projekt powstał dzięki współpracy z dziennikiem „Lidové noviny“, jednego z głównych mediów drukowanych w Czechach, o ponad stuletniej tradycji, z myślą o czytelnikach zainteresowanych historią, studentach i nauczycielach. Szybko został zresztą dostrzeżony np. przez portal Moderni-dejiny.cz zajmujący się edukacją historyczną.

Zbiór tekstów został przygotowany w całości, włącznie z oprawą graficzną, przez dział programowy Instytutu w Pradze.

Gdy odbiorcy przenoszą się do internetu, naturalne jest, że tam powinny przenieść się aktywności dyplomacji publicznej. Instytut Polski w Pradze wykorzystał ten czas, powstał bardzo ciekawy projekt łączący w formę ciekawej prezentacji wcześniejsze działania tej placówki. Można go pobrać za darmo na stronie IP: [LINK] lub przeczytać bez konieczności pobierania [LINK].

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać