Morawiecki po szczycie Rady Europejskiej: sprawa Białorusi to też sprawa Unii Europejskiej

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Podczas konferencji prasowej po szczycie Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia wsparcia Białorusi przez Unię Europejską.

Sankcje wobec osób odpowiedzialnych za fałszerstwa wyborcze i represje na Białorusi

„Zaraz po protestach, które wybuchły po sfałszowanych wyborach, wezwałem do zwołania RE. Pojawiło się sporo głosów wątpiących, czy UE zainteresuje się sprawą Białorusi w sposób wystarczający. Teraz można powiedzieć, że sprawa Białorusi to też sprawa Unii Europejskiej” – powiedział Morawiecki.

Wobec Białorusi mamy pewne bardzo konkretne propozycje: pozytywny Plan Gospodarczy dla Demokratycznej Białorusi. Zaproponowałem ten plan wczoraj i po długiej debacie ten plan przez RE został przyjęty. I RE, i KE będzie ten plan rozwijać. To będą konkretne projekty i programy. (…) To plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi, który przedstawiliśmy 2 tygodnie temu w Lublinie przyjaciołom z V4. Później zaprezentowaliśmy w Brukseli ten plan przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, został on pozytywnie przyjęty. Konsekwentnie doprowadziliśmy do jego przyjęcia – podkreślił Morawiecki.

W ramach tego planu ujęte są takie zadania jak wsparcie dla małych i średnich firm białoruskich, ruch bezwizowy czy fundusz stabilizacyjny. Czerpaliśmy z doświadczeń, jakie Polska ma po okresie transformacji. Jednocześnie wyciągamy rękę do wszystkich demokratycznych inicjatyw, żeby wspierać tworzenie suwerennej i wolnej Białorusi.

Premier Morawiecki poruszył także sprawę nałożonych sankcji wobec osób odpowiedzialnych za fałszerstwa wyborcze i represje wobec pokojowo demonstrujących.

– Odblokowaliśmy proces nakładania sankcji wobec tych osób, które są winne przemocy i fałszerstw na Białorusi. To ok. 40 będzie objętych sankcjami. (…) Dochodzą nas też głosy, że USA i Kanada czekały na decyzję UE, czy potrafi mówić jednym głosem – tak, potrafi. Nasze działania doprowadziły do pełnej synchronizacji tych działań. Z jednej strony pozytywny plan dla Białorusi, a z drugiej sankcje. Cała UE nie uznaje wyników sfałszowanych wyborów na Białorusi. – zaznaczył Morawiecki.

Sprawa Aleksieja Nawalnego i Nord Stream 2

Podczas szczytu premier Morawiecki poruszył także sprawę Aleksieja Nawalnego. „Wspomniałem o tym na RE, żeby spojrzeć na to, z kim różne kraje próbują robić interesy wzmacniające jednocześnie potencjał zbrojeniowy i agresywny Rosji (…) Zaapelowałem również o wstrzymanie budowy Nord Stream 2. To element polityki, geopolityki prowadzony z konsekwencją przez Federację Rosyjską”.

Rosja prowadzi swoją agresywną politykę na różne sposoby. Od agresji militarnej, poprzez trucie obywateli, sankcje ze swojej strony, embargo gospodarcze, wojny handlowe. UE powinna potrafić odpowiedzieć na tak agresywną politykę – zaznaczył szef rządu.

Synchronizacja systemów elektroenergetycznych i wspólny rynek

– Spotkałem się z państwami bałtyckimi w celu przedyskutowania kwestii połączenia i synchronizacji systemów elektroenergetycznych w tej części Europy. Litwa, Łotwa i Estonia cały czas jeszcze nie należą do wspólnego systemu elektroenergetycznego. Pomagamy im w tym wyzwaniu – powiedział Morawiecki.

KE potwierdziła wkład ponad 700 mln euro na realizację tego projektu, którego beneficjentem będzie również Polska. (…) Dla nas ważne jest, żeby doskonale to rozumieć, iż w naszej części świata, w naszym regionie, energia to nie tylko rynek i sprawy gospodarcze, ale też kwestia bezpieczeństwa. Dziś ta nasza sprawczość, skuteczność została potwierdzona.

– Przyszła pozycja UE, Europy, będzie zdeterminowana przez wspólny rynek – powiedział Morawiecki odnosząc się do wspólnego rynku Unii Europejskiej.

„Europeizacja produkcji po pandemii COVID-19, czyli przyciąganie do Polski i różnych państw Europy tych części produkcji, które zostały wyniesione poza Europę – to bardzo ważny filar odbudowy gospodarczej w UE (…) Warto podkreślić, że za słowami muszą iść czyny. Polska bardzo mocno optuje za pełną swobodą usług i przeciwstawiamy się działaniom protekcjonistycznym, które prowadzą do zmniejszenia konkurencyjności UE z korzyścią dla najbogatszych krajów” – podkreślił premier Morawiecki.

– Cały szczyt RE był bardzo konstruktywny i bardzo pozytywnie ze strony Polski zakończony, ponieważ nasze cele – zarówno dot. pomocy i uwspólnotowienia sprawy Białorusi, jak również cele i narracja dot. filozofii wspólnego rynku – zostały przyjęte z akceptacją przez ogromną większość krajów członkowskich. – zakończył swoje wystąpienie Morawiecki.

foto: Krystian Maj/ KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać