Bahrain's Foreign Minister Abdullatif Al Zayani delivers a statement upon the arrival of an Israeli delegation accompanied by the U.S. treasury secretary, in Muharraq, Bahrain October 18, 2020.,Image: 564327762, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: RONEN ZVULUN / Reuters / Forum

Minister Spraw Zagranicznych z Bahrajnu odbywa pierwszą oficjalną wizytę w Izraelu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Minister spraw zagranicznych Bahrajnu przyleciał do Izraela w środę z pierwszą oficjalną wizytą z królestwa Zatoki Perskiej, które we wrześniu znormalizowało stosunki z państwem żydowskim.
Reklama

Minister, Abdellatif al-Zayani, został powitany na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie przez swojego izraelskiego odpowiednika Gabi Ashkenazi. Spotkanie było transmitowane na żywo w izraelskiej telewizji. Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały 15 września w Białym Domu porozumienia normalizacyjne z Izraelem, które zostały potępione przez Palestyńczyków i ich sojuszników jako „zdrada”. Umowy zniweczyły istniejący od dawna arabski konsensus, że nie powinno być normalizacji z Izraelem, dopóki nie zostanie osiągnięte kompleksowego porozumienia pokojowego z Palestyńczykami. Zayani ma odbyć rozmowy w Jerozolimie w środę, zarówno z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, jak i z ustępującym sekretarzem stanu USA Mike’iem Pompeo, który ma przybyć do Izraela po południu.

Spodziewane jest, że Pompeo podczas swojej dwudniowej wizyty złoży pierwszą wizytę wyższego rangą urzędnika amerykańskiego w żydowskiej osadzie na okupowanym Zachodnim Brzegu. Wszystkie żydowskie osiedla na okupowanych ziemiach palestyńskich są uważane przez większość społeczności międzynarodowej za nielegalne. Ich nieustanna ekspansja pod rządami kolejnych admistracji kierowanych przez Netanjahu okazała się jedną z największych przeszkód w procesie pokojowym z Palestyńczykami. Stany Zjednoczone mają również bardzo bliskie stosunki z Bahrajnem, którym stacjonuje flota Stanów Zjednoczonych. Wszyscy trzej sojusznicy – Izrael, Bahrajn i Stany Zjednoczone – postrzegają Iran, jako wspólne zagrożenie. We wtorek izraelski prezydent Reuven Rivlin wysłał oficjalne zaproszenie do wizyty w Izraelu do księcia koronnego Abu Zabi Mohammeda bin Zayada Al-Nahyana, uważanego przez wielu za faktycznego władcę ZEA.

Źródło: FRANCE 24
foto: RONEN ZVULUN / Reuters / Forum

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać