Minister Niedzielski zapowiedział budowę sieci szpitali tymczasowych

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W poniedziałek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Dokonano także przeglądu szpitali powiatowych pod względem możliwości ich wykorzystania na cele covidowe, jak i zoptymalizowania dostępu dla pacjentów.

– Premier Morawiecki wydał polecenie dotyczące przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych, w każdym mieście wojewódzkim; w pierwszej kolejności w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim – powiedział minister Niedzielski. W budowę szpitali tymczasowych zaangażowane są wszystkie resorty, a najbardziej obciąży ona struktury Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W Warszawie szpital powstaje na Stadionie Narodowym. Wyposażony zostanie w 500 łóżek, z czego 50 OIOM-owych – powiedział Michał Dworczyk, który odpowiada za skoordynowanie działań związanych z przygotowaniami szpitala. Pierwsze 250 łóżek ma być gotowych do przyjęcia pacjentów jeszcze pod koniec tego tygodnia.

Szef resortu zdrowia powiedział także, że rozmawiał z przedstawicielami firmy Lux Med i wiceprezesem Prawodawców RP na temat włączenia prywatnego lecznictwa do walki z epidemią. – Do środy mamy wspólnie wypracować listę szpitali prywatnych, które również będą obciążone obowiązkiem utworzenia tzw. łóżek covidowych – powiedział minister Niedzielski. Ta operacja – w opinii szefa resortu zdrowia – powinna powiększyć efektywną bazę łóżkową o tysiąc lub więcej. Obecnie, po dokonanym przeglądzie, liczba dostępnych łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19 wynosi ok. 15 tys., a ok. 60 proc. z nich jest zajętych. Jest to liczba łózek dla całego kraju, ale ich dostępność może różnić się w poszczególnych regionach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że resort przygotowuje się na wszelkie scenariusze rozwoju epidemii, także te najgorsze, „które będą na przykład realizowały się w postaci 15 tysięcy czy nawet 20 tysięcy nowych zakażeń jeszcze w tym tygodniu”. Jak mówił minister, praktycznie mamy do czynienia z podwojeniem liczby przypadków, dlatego „z tego miejsca apeluje do wszystkich państwa o bardzo poważne potraktowanie wszystkich obostrzeń, które wprowadzamy”.

Szef resortu zdrowia poinformował także, realizując hasło +wszystkie ręce na podkład+ o podpisaniu dzisiaj rozporządzenia, które będzie do grudnia wyłączało normy związane z zatrudnieniem poszczególnych typów personelu w danych zakresach, oddziałach szpitalnych. Lekarze rezydenci zostaną zwolnieni z egzaminu ustnego (pozostanie pisemny), a medycy, którzy znajdą się na kwarantannie dostaną pełną rekompensatę wynagrodzenia.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać