49059841932_72421b0a84_k

Liderzy UE wzywają do zatwierdzenia wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwali w środę do jak najszybszego formalnego zatwierdzenia porozumienia ws. wieloletniego budżetu UE oraz mechanizmu praworządności.
Reklama

– Trójka przewodniczących z zadowoleniem przyjęła porozumienie osiągnięte wczoraj przez instytucje w rozmowach trójstronnych, a także porozumienie z zeszłego tygodnia w sprawie mechanizmu praworządności – poifnromowała Komisja Europejska po środowej wideokonferencji trójki liderów: Rady, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Porozumienie między Parlamentem Europejskim a Radą w sprawie mechanizmu praworządności zostało wypracowane w zeszłym tygodniu. Jego krytykę przedstawiły rządy Polski i Węgier. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie dojdzie do satysfakcjonującego dla Warszawy rozwiązania w tej sprawie. Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

Trójka liderów – Angela Merkel, Ursula von der Leyen i David Sassoli, zwrócili uwagę, że powaga obecnej sytuacji epidemiologicznej i gospodarczej wyraźnie wskazuje na potrzebę szybkich, skoordynowanych i zdecydowanych działań UE. Jak wskazali, wejście w życie wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy jest bezwzględnym warunkiem pomyślnego wyjścia z kryzysu zdrowotnego i gospodarczego.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać