– Trójka przewodniczących z zadowoleniem przyjęła porozumienie osiągnięte wczoraj przez instytucje w rozmowach trójstronnych, a także porozumienie z zeszłego tygodnia w sprawie mechanizmu praworządności – poifnromowała Komisja Europejska po środowej wideokonferencji trójki liderów: Rady, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.
Porozumienie między Parlamentem Europejskim a Radą w sprawie mechanizmu praworządności zostało wypracowane w zeszłym tygodniu. Jego krytykę przedstawiły rządy Polski i Węgier. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie dojdzie do satysfakcjonującego dla Warszawy rozwiązania w tej sprawie. Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.
Trójka liderów – Angela Merkel, Ursula von der Leyen i David Sassoli, zwrócili uwagę, że powaga obecnej sytuacji epidemiologicznej i gospodarczej wyraźnie wskazuje na potrzebę szybkich, skoordynowanych i zdecydowanych działań UE. Jak wskazali, wejście w życie wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy jest bezwzględnym warunkiem pomyślnego wyjścia z kryzysu zdrowotnego i gospodarczego.