49059841932_72421b0a84_k

Liderzy UE wzywają do zatwierdzenia wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwali w środę do jak najszybszego formalnego zatwierdzenia porozumienia ws. wieloletniego budżetu UE oraz mechanizmu praworządności.

– Trójka przewodniczących z zadowoleniem przyjęła porozumienie osiągnięte wczoraj przez instytucje w rozmowach trójstronnych, a także porozumienie z zeszłego tygodnia w sprawie mechanizmu praworządności – poifnromowała Komisja Europejska po środowej wideokonferencji trójki liderów: Rady, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Porozumienie między Parlamentem Europejskim a Radą w sprawie mechanizmu praworządności zostało wypracowane w zeszłym tygodniu. Jego krytykę przedstawiły rządy Polski i Węgier. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie dojdzie do satysfakcjonującego dla Warszawy rozwiązania w tej sprawie. Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

Trójka liderów – Angela Merkel, Ursula von der Leyen i David Sassoli, zwrócili uwagę, że powaga obecnej sytuacji epidemiologicznej i gospodarczej wyraźnie wskazuje na potrzebę szybkich, skoordynowanych i zdecydowanych działań UE. Jak wskazali, wejście w życie wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy jest bezwzględnym warunkiem pomyślnego wyjścia z kryzysu zdrowotnego i gospodarczego.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać