Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce

Krzysztof Szczerski: Andrzej Duda w USA będzie reprezentować interesy całej Europy Centralnej

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował w poniedziałek, że wśród omawianych spraw podczas spotkania prezydenta Andrzejem Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem znajdzie się m.in. zagadnienie współpracy zdrowotnej, bezpieczeństwa energetycznego i militarnego. W planach jest przyjęcie wspólnego oświadczenia obu głów państw, także na temat szybkiej dostępności szczepionki na koronawirusa dla polskich pacjentów.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odbędzie także rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem poświęconą polsko-amerykańskim relacjom dwustronnym oraz kwestiom regionalnym, w tym amerykańskiej zapowiedzi wycofania części ichniejszych wojsk z Niemiec.

Minister Szczerski poinformował, że przed spotkaniem prezydentów Dudy i Trumpa wiele stolic europejskich konsultuję się ze stroną polską, przekazując postulaty i zabiega o przedstawienie wspólnych interesów regionu. Tym samym prezydent Andrzej Duda reprezentować będzie nie tylko Polskę, ale także regionalne interesy sojusznicze.

Polski prezydent w najbliższą środę 24 czerwca uda się na oficjalną wizytę państwową do Stanów Zjednoczonych. Będzie to pierwsza wizyta zagranicznej głowy państwa w Waszyngtonie od wybuchu pandemii COVID-19.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać