Komisja Europejska zatwierdza kontrakt na szczepionki z amerykańską firmą Moderna

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Komisja Europejska zatwierdzi w środę kontrakt z amerykańską firma Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Jest to szósty kontrakt podpisany przez Komisję z firmami farmaceutyczny. – Tworzymy jedno z najbardziej wszechstronnych portfolio szczepionek przeciw COVID-19 na świecie. Bezpieczne i skuteczne szczepionki mogą pomóc nam zakończyć pandemię – poinformowała von der Leyen.

W zeszłym tygodniu Moderna poinformowała, że jej eksperymentalna szczepionka przeciw COVID-19 ma skuteczność 94,5 proc.

W sprawie zakupu szczepionek UE zawarła wstępne rozmowy na dostawy z firmami: Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZeneca. Szczepionki mają zostać rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie według kryteriów liczby ludności. Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w poniedziałek, że może zatwierdzić pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 do końca obecnego lub na początku przyszłego roku. Rzecznik KE Stefan de Keersmaecker, zaznaczył, że termin, w którym szczepionki trafią na rynek będą dostępne, będzie zależał od umów z producentami. Komisja chce, żeby stało się to tak szybko, jak to możliwe. Von der Leyen przekazała w zeszłym tygodniu, że EMA może zatwierdzić szczepionki przetestowane przez koncerny Pfizer i BioNTech oraz Modernę w „drugiej połowie grudnia”.

Agencja ustanowiła przyśpieszoną procedurę, która pozwala jej zbadać dana dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, gdy tylko staną się dostępne, nawet przed złożeniem formalnego wniosku o zezwolenie ze strony producenta.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać