international-2681369_1280

Izrael ogłasza codzienne czterogodzinne przerwy humanitarne w Strefie Gazy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Izrael ogłosił w czwartek, że zgadza się na codzienne, czterogodzinne przerwy humanitarne w walkach w północnej Strefie Gazy.

Nastąpiło to po wcześniejszych naciskach prezydenta USA, Joe Bidena, na premiera Izraela, Benjamina Netanjahu. Izrael nie zgodził się jednak na zawieszenie broni. Zdaniem premiera Netanjahu byłoby to tożsame z poddaniem się Hamasowi, z którym prowadzone są otwarte walki od 7 października.

Przerwy w walkach mają pomóc w ewakuacji ludności cywilnej. Dzięki przerwie, w czwartek 50 tys. mieszkańców północnej Strefy Gazy przedostało się na południe. Służba Zdrowia w Gazie podała, że od początku izraelskiej operacji wojskowej zginęło ponad 10,800 osób, głównie cywilów, w tym dzieci.

W Strefie Gazy nadal pozostaje około 5-6 tysięcy obywateli państw trzecich, w tym około 30 Polaków (w tym dzieci i jedna kobieta w ciąży), o czym poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wcześniej resort informował o jednej osobie pochodzenia polskiego, porwanej prez Hamas. W piątek prezydent Andrzej Duda postanowił o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Egipcie w działaniach ewakuacji obywateli polskich przebywających w Strefie Gazy w okresie od 10 do 19 listopada.

Oprac. KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać