49054658953_0613eff936_k

Hongkong: ponad 200 aresztowanych po wprowadzeniu nowego prawa bezpieczeństwa narodowego

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Tysiące ludzi zebrało się w środę w Hongkongu występując przeciwko ustawie bezpieczeństwa narodowego i obchodząc 23-lecie przekazania miasta spod rządów brytyjskich pod chińskie zwierzchnictwo. Policja w Hongkongu wykorzystała przeciwko protestującym armatkę wodna i gaz łzawiący. Aresztowano blisko 200 osób – informuje Reuters.

Pekin ujawnił szczegóły długo oczekiwanego prawa we wtorek po tygodniach niepewności, popychając najbardziej wolne miasto Chin i jedno z najważniejszych centrów finansowych na świecie w stronę ściślejszej kontroli reżimu.

Gdy tysiące protestujących zebrało się w centrum miasta na coroczny wiec z okazji rocznicy przekazania byłej brytyjskiej kolonii Chinom w 1997 roku, policja użyła siły przeciwko demonstrantom skandującym „Niezależność Hongkongu”.

„Boję się pójścia do więzienia, ale dla sprawiedliwości muszę dziś wyjść, muszę wstać”, powiedział pewien 35-letni mężczyzna – donosi Reuters.

Nowe prawo zabrania zbrodni secesji, wywrotu, terroryzmu i zmowy z obcymi siłami. Za te przestępstwa najgroźniejszą karą jest dożywocie.

Chiński parlament przyjął nowe przepisy w odpowiedzi na protesty w ubiegłym roku wywołane obawami, że Pekin ograniczy wolności miasta, gwarantowane przez formułę „jeden kraj, dwa systemy” uzgodnioną po powrocie miasta do chińskich rządów.

W środę policja po raz pierwszy powołała się na prawo w konfrontacji z protestującymi. „Wywieszasz flagi lub sztandary / intonujesz hasła / lub zachowujesz się z taką intencją, jak secesja lub działalność wywrotowa, które mogą stanowić przestępstwa zgodnie z prawem bezpieczeństwa narodowego”, powiedziała policja w komunikacie skierowanym do protestujących wyświetlanym na banerze.

Władze w Pekinie i Hongkongu wielokrotnie powtarzały, że ustawodawstwo jest skierowane do grup „sprawiających problemy” i nie wpłynie na prawa i wolności, ani na interesy inwestorów. Jednak krytycy ustawodawstwa obawiają się, że prawdziwym celem legislacji jest zakończenie opozycji demokratycznej i zlikwidowanie swobody, która jest postrzegana jako klucz do sukcesu Hongkongu jako centrum finansowego.

foto: Katherine Cheng

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać