gaza-3829403_1920

Hamas i Fatah porozumiały się co do pierwszych od 14 lat wyborów na terytoriach palestyńskich

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Przywódcy Strefy Gazy: Hamas i ich rywale na okupowanym Zachodnim Brzegu, Fatah zgodzili się przeprowadzić pierwsze wybory w Palestynie od prawie 15 lat – poinformowali w czwartek przedstawiciele obu stron AFP.

Porozumienie mówiące o przeprowadzeniu wyborów na terenach palestyńskich w ciągu najbliższych 6 miesięcy podpisali przywódca Hamasu Ismail Hanija oraz przewodniczący Fatahu i jednocześnie prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

– Uzgodniliśmy, że najpierw zostaną przeprowadzone wybory parlamentarne, potem wybory prezydenckie do Autonomii Palestyńskiej i wreszcie do Rady Centralnej Organizacji Wyzwolenia Palestyny – powiedział Jibril Rajub, wysoki rangą urzędnik Fatahu.

Ostatnie wybory parlamentarne w Palestynie odbyły się w 2006 r., kiedy Hamas odniósł niespodziewane zwycięstwo. Saleh al-Arouri, dowódca wojskowy i jeden z przywódców Hamasu, powiedział, że porozumienie zostało osiągnięte podczas spotkań w Turcji.

– Tym razem osiągnęliśmy prawdziwy konsensus” – powiedział, rozmawiając z AFP telefonicznie ze Stambułu. 0 Podziały zaszkodziły naszej narodowej sprawie i pracujemy nad tym, aby to zakończyć – dodał Arouri.

Obie strony utworzyły rząd jedności po sondażach z 2006 roku, który wkrótce upadł i doprowadził do konfliktów zbrojnych między obiema stronami w następnym roku. Od tego czasu Hamas rządzi Gazą, podczas gdy Fatah kieruje Autonomią Palestyńską z siedzibą w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu.

Liczne próby pojednania kończyły się niepowodzeniem. Ostatnie rozmowy były motywowane przez dwa państwa arabskie – Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn – które normalizowały swoje stosunki z Izraelem, zrywając porozumienia arabskiego konsensusu przeciwko nawiązywaniu stosunków z państwem żydowskim, dopóki nie podpisze ono kompleksowego porozumienia pokojowego z Palestyńczykami.

Źródło: AFP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać