gaza-3829403_1920

Hamas i Fatah porozumiały się co do pierwszych od 14 lat wyborów na terytoriach palestyńskich

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Przywódcy Strefy Gazy: Hamas i ich rywale na okupowanym Zachodnim Brzegu, Fatah zgodzili się przeprowadzić pierwsze wybory w Palestynie od prawie 15 lat – poinformowali w czwartek przedstawiciele obu stron AFP.
Reklama

Porozumienie mówiące o przeprowadzeniu wyborów na terenach palestyńskich w ciągu najbliższych 6 miesięcy podpisali przywódca Hamasu Ismail Hanija oraz przewodniczący Fatahu i jednocześnie prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

– Uzgodniliśmy, że najpierw zostaną przeprowadzone wybory parlamentarne, potem wybory prezydenckie do Autonomii Palestyńskiej i wreszcie do Rady Centralnej Organizacji Wyzwolenia Palestyny – powiedział Jibril Rajub, wysoki rangą urzędnik Fatahu.

Ostatnie wybory parlamentarne w Palestynie odbyły się w 2006 r., kiedy Hamas odniósł niespodziewane zwycięstwo. Saleh al-Arouri, dowódca wojskowy i jeden z przywódców Hamasu, powiedział, że porozumienie zostało osiągnięte podczas spotkań w Turcji.

– Tym razem osiągnęliśmy prawdziwy konsensus” – powiedział, rozmawiając z AFP telefonicznie ze Stambułu. 0 Podziały zaszkodziły naszej narodowej sprawie i pracujemy nad tym, aby to zakończyć – dodał Arouri.

Obie strony utworzyły rząd jedności po sondażach z 2006 roku, który wkrótce upadł i doprowadził do konfliktów zbrojnych między obiema stronami w następnym roku. Od tego czasu Hamas rządzi Gazą, podczas gdy Fatah kieruje Autonomią Palestyńską z siedzibą w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu.

Liczne próby pojednania kończyły się niepowodzeniem. Ostatnie rozmowy były motywowane przez dwa państwa arabskie – Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn – które normalizowały swoje stosunki z Izraelem, zrywając porozumienia arabskiego konsensusu przeciwko nawiązywaniu stosunków z państwem żydowskim, dopóki nie podpisze ono kompleksowego porozumienia pokojowego z Palestyńczykami.

Źródło: AFP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama