Francuzi honorują Polaków w tegorocznych uroczystościach upamiętniających lądowanie w Normandii

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Po ubiegłorocznych działaniach przypominających heroizm Polaków walczących we Francji, m.in. głośnej kampanii „Opowiadamy Polskę” na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – w sposób szczególny honorowani są Polacy.

Uroczystości 76. rocznicy lądowania w Normandii w tym roku zostaną ograniczone do minimum. Przyczyną jest pandemia Covid-19. Wyjątkiem – przelot eskadry lotniczej i sobotnia ceremonia w Vierville-sur-Mer (Calvados), w pobliżu jednej z plaż, na której nastąpiło lądowanie – pisze Le Point.

W tym roku, w odróżnieniu od ubiegłorocznych uroczystości 75-lecia D-Day nie będzie tłumów, długich wystąpień. Nie będzie ani weteranów, ani ich rodzin.

Francja honoruje kilka krajów, których ambasadorów zaproszono na uroczystości upamiętniające to wydarzenie, w tym Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Polskę i Kanadę.

Wszystkie uroczystości honorujące wydarzenia odbędą się w reżimie sanitarnym związanymi z pandemią. Dotyczy to także uroczystości w Caen, Bayeux, Courseulles-sur-Mer, Sainte-Mère-Église oraz Carentan-les-Marais. Otwarte zostaną cmentarze amerykańskie, w tym największy w Colleville-sur-Mer, w pobliżu plaży Omaha Beach.

Dużym rezonansem odbiła się we Francji ubiegłoroczna akcja „Opowiadamy Polskę” w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. wśród publikacji w „The Washington Post”, „Chicago Tribune”, „Sunday Express”, „Le Soir”, „El Mundo”, „Die Welt”, znalazły się też te skierowane do francuskiej opinii publicznej m.in. ośmiostronnicowa publikacja w dzienniku „Le Figaro” i cztery strony ważnych tekstów w dzienniku „L’Opinion”. Wszystkie teksty są dostępne na stronie www.1939.eu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Kpt. Barry SHEEHY: Nie ma wspanialszych sprzymierzeńców niż Polacy

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać