Francja zamierza wprowadzić własne regulacje dotyczące sektora Big Tech

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Paryż zdecydował się wprowadzić przepisy regulacji platform społecznościowych, pomimo niedawnej prezentacji przepisów dla całej UE.

Jak podaje Politico, w weekend francuski rząd skopiował przepisy z propozycji Unii Europejskiej dotyczących regulacji sektora Big Tech, zwanej ustawą o usługach cyfrowych (DSA), do własnej ustawy, która prawdopodobnie wejdzie w życie znacznie wcześniej niż DSA.

„W oczekiwaniu na DSA rząd francuski wprowadził poprawkę do ustawy o zasadach republikańskich, wprowadzając obowiązek moderowania treści dla sieci społecznościowych. Kontynuujmy walkę z mową nienawiści w Internecie” – ogłosił w sobotę Cédric O, młodszy minister ds. cyfryzacji.

Ustawa o usługach cyfrowych, zaprezentowana przez Komisję Europejską w grudniu, określa zasady dotyczące moderowania treści na platformach internetowych, w tym przewiduje wysokie grzywny, które mogą sięgać miliardów euro, jeśli firmy nie podejmą wymaganych przez prawo działań. Paryż chce teraz zintegrować niektóre z tych wymogów dla platform społecznościowych, uwzględniając w tym większą przejrzystość w zakresie procesów moderowania treści, poprzez poprawkę do swojej propozycji przeciwdziałania radykalnemu islamowi, znanej we Francji jako “Ustawa o Zasadach Republikańskich”. Projekt aktu prawnego jest omawiany na szczeblu komisji w Zgromadzeniu Narodowym w tym tygodniu i może zostać przyjęty w nadchodzących miesiącach.

Francuski krok jest ostatnim z serii krajowych inicjatyw mających na celu regulację firm Big Tech w całym bloku europejskim, wykorzystujących plany Brukseli jako punkt wyjścia. Propozycje Paryża koncentrują się na zapewnieniu kontroli nad moderacją treści z uwzględnieniem zasad przejrzystości w sposobie, w jaki media społecznościowe kontrolują treści na swoich platformach. Naśladując DSA, francuski rząd chce również móc nakładać na kary do 6 procent globalnego rocznego obrotu za powtarzające się naruszenia. W przeciwieństwie do Komisji Francja wstrzymała się z określeniem, które firmy byłyby na razie oznaczone jako duże platformy. Jeśli zostanie przyjęta, rządowa poprawka obowiązywałaby tylko do grudnia 2023 r., kiedy to Paryż oczekuje, że DSA zostanie wdrożona w całym bloku.

Oprac. MKr
Źródło: FRANCE 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać