Reklama
Reklama
deconfinement

Emmanuel Macron zapowiada stopniowe luzowanie obostrzeń we Francji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek 24 listopada prezydent Francji Emmanuel MACRON przedstawił plan luzowania obostrzeń związanych z pandemią Covid-19.
Reklama

Od 30 listopada we Francji obowiązuje lockdown. W związku z malejącą liczbą zakażeń i hospitalizacji, Emmanuel MACRON przedstawił etapy luzowania obostrzeń. Pierwszy ma wejść w życie w sobotę 28 listopada. Posiadanie ze sobą zezwolenia na wyjście z domu w określonych przypadkach nadal będzie obowiązkowe, jednak czas spaceru i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu będzie wydłużony z jednej do trzech godzin, a odległość z kilometra do 20 kilometrów od miejsca zamieszkania. Ogłoszone zostało również otwarcie sklepów innych niż spożywcze, oraz niektórych usług. Nabożeństwa będą mogły być sprawowane, przy ścisłym limicie 30 osób w miejscu kultu. Od soboty będą również możliwe zajęcia pozalekcyjne na świeżym powietrzu.

Kolejne etapy luzowania obostrzeń są zapowiedziane na 15 grudnia i 20 stycznia, o ile dzienna liczba zachorowań nie będzie przekraczać 5 tys. Wówczas w połowie grudnia będzie możliwe zrezygnowanie z obowiązku posiadania zezwolenia na wyjście, przy jednoczesnym wprowadzeniu godziny policyjnej między 21:00 a 8:00 i otwarcia obiektów kulturalnych, a w drugiej połowie stycznia siłowni i restauracji.

Co ważne, 24 grudnia i 31 grudnia godzina policyjna nie będzie obowiązywała, jednakże będzie wówczas obowiązywał zakaz gromadzenia się w przestrzeniach publicznych, na ulicach, placach etc.

„Nasza generacja wspólnie zwalczy pandemię, terroryzm i kryzys klimatyczny” – powiedział prezydent MACRON

W wystąpieniu Emmanuel MACRON zapowiedział też przeznaczenie 100 mld euro na „sektory innowacyjne” w przyszłym budżecie post-Covid. Przedstawił też program pomocy dla firm: 20 % obrotu z 2019 roku lub pomoc do 10.000 euro. Z kolei 4 mln najgorzej uposażonych rodzin i 1,3 mln ludzi młodych będzie mogło ubiegać się o pomoc państwa w wysokości 150 euro.

oprac. JM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama