deconfinement

Emmanuel Macron zapowiada stopniowe luzowanie obostrzeń we Francji

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
We wtorek 24 listopada prezydent Francji Emmanuel MACRON przedstawił plan luzowania obostrzeń związanych z pandemią Covid-19.

Od 30 listopada we Francji obowiązuje lockdown. W związku z malejącą liczbą zakażeń i hospitalizacji, Emmanuel MACRON przedstawił etapy luzowania obostrzeń. Pierwszy ma wejść w życie w sobotę 28 listopada. Posiadanie ze sobą zezwolenia na wyjście z domu w określonych przypadkach nadal będzie obowiązkowe, jednak czas spaceru i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu będzie wydłużony z jednej do trzech godzin, a odległość z kilometra do 20 kilometrów od miejsca zamieszkania. Ogłoszone zostało również otwarcie sklepów innych niż spożywcze, oraz niektórych usług. Nabożeństwa będą mogły być sprawowane, przy ścisłym limicie 30 osób w miejscu kultu. Od soboty będą również możliwe zajęcia pozalekcyjne na świeżym powietrzu.

Kolejne etapy luzowania obostrzeń są zapowiedziane na 15 grudnia i 20 stycznia, o ile dzienna liczba zachorowań nie będzie przekraczać 5 tys. Wówczas w połowie grudnia będzie możliwe zrezygnowanie z obowiązku posiadania zezwolenia na wyjście, przy jednoczesnym wprowadzeniu godziny policyjnej między 21:00 a 8:00 i otwarcia obiektów kulturalnych, a w drugiej połowie stycznia siłowni i restauracji.

Co ważne, 24 grudnia i 31 grudnia godzina policyjna nie będzie obowiązywała, jednakże będzie wówczas obowiązywał zakaz gromadzenia się w przestrzeniach publicznych, na ulicach, placach etc.

„Nasza generacja wspólnie zwalczy pandemię, terroryzm i kryzys klimatyczny” – powiedział prezydent MACRON

W wystąpieniu Emmanuel MACRON zapowiedział też przeznaczenie 100 mld euro na „sektory innowacyjne” w przyszłym budżecie post-Covid. Przedstawił też program pomocy dla firm: 20 % obrotu z 2019 roku lub pomoc do 10.000 euro. Z kolei 4 mln najgorzej uposażonych rodzin i 1,3 mln ludzi młodych będzie mogło ubiegać się o pomoc państwa w wysokości 150 euro.

oprac. JM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać