1fbb12b1-0044-45da-962b-b5c0e1c818d6

„Dzienniki” Wiktora Woroszylskiego Ośrodka KARTA w konkursie Nagrody Historyczne „Polityki”

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
„Dzienniki” Wiktora Woroszylskiego wydane przez Ośrodek KARTA zostały nominowane za rok 2019 w dziale wydawnictw źródłowych.

W uzasadnieniu prof. Wiesława Władyki czytamy:„Trzy tomy dzienników Wiktora Woroszylskiego obejmują (z przerwami) okres 1953-96 i są bardzo cennym zapisem myślenia, czy raczej myśleń tego wybitnego poety, ale przede wszystkim to kronika swoich czasów i życia środowisk,z którymi był on związany”.

„Te czterdzieści parę lat zapisków pokazuje przemiany, jakim podlegała Polska i jakim podlegał ich autor, który wychodził najpierw ze swojego »pryszczatego« zaczadzenia, by przesuwać się coraz bardziej konsekwentnie od zbuntowanego rewizjonizmu do opozycji demokratycznej z czasów PRL”.

„Ostatni tom jest pasjonującym zapisem doświadczenia III RP, wobec którego Wiktor Woroszylski próbuje się aktywnie określić, z wyraźnymi poglądami i emocjami”.

Publikację opracowała Agnieszka Dębska, wstępem opatrzył prof. Andrzej Friszke, przypisy: Bartosz Kaliski (t. I-III), Konrad Rokicki (t. l).

Warto przypomnieć, że aż dwie publikacje Ośrodka KARTA zwyciężyły w zeszłorocznej edycji konkursu Nagrody Historyczne „Polityki”: „Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930–1989” Hanny Świdy-Ziemby (oprac. Dominik Czapigo) w  dziale pamiętników i wspomnień i „Dzienniki” Michała Römera (oprac. Agnieszka Knyt) w dziale wydawnictw źródłowych.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać