Maradona_cup_azteca

Diego Maradona, argentyńska legenda futbolu, pochowany w Buenos Aires

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Diego Maradona, argentyńska legenda futbolu, został pochowany w czwartek w pobliżu grobów swoich rodziców na prywatnym cmentarzu w Buenos Aires. Jego ciało zostało przeniesione z Casa Rosada, pałacu rządowego w historycznym centrum Buenos Aires, na cmentarz Jardin de Bella Vista, gdzie w ceremonii uczestniczyli tylko krewni i bliscy przyjaciele.

Liczni kibice ustawili się w kolejce wzdłuż trasy procesji pogrzebowej, aby złożyć ostatnie wyrazy szacunku wielkiej legendzie piłki nożnej. Tysiące ludzi przybyło wcześniej do pałacu rządowego, aby pożegnać się z Maradoną, który zmarł w środę w wieku 60 lat.

Według nadawców telewizyjnych TyC i ESPN, ciało Maradony przybyło do Casa Rosada około 5 rano (0800 GMT). W nocy odbyła się prywatna uroczystość dla rodziny i przyjaciół.

Publiczność mogła uczestniczyć w spotkaniu od 6:00 do 16:00. Ale wielu z nich przybyło na Plaza de Mayo, przed Casa Rosada, kilka godzin wcześniej, aby zaśpiewać na cześć Maradony. Około 30 minut przed planowanym otwarciem drzwi ogromny tłum był już w kolejce. W małych grupach po 20 osób pozwolono wejść do siedziby rządu, aby pożegnać się po raz ostatni. Wielu rzucało kwiaty, koszulki i inne drobne upominki na trumnę Maradony. Niektórzy godzinami ustawiali się w kolejce, żeby na chwilę przejść obok trumny, na której położono koszulki piłkarskie i flage narodową.

Później tego dnia niektórzy fani wymusili wejście do Casa Rosada, według doniesień telewizyjnych, przechodząc przez płot przy wejściu. Policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć tłum, podczas gdy wewnątrz pałacu trumna Maradony została przeniesiona w bezpieczniejsze miejsce w innym pokoju. Tymczasem w pobliżu pałacu prezydenckiego doszło do starć. Demonostranci rzucali kamieniami i butelkami w policję, która odpowiedziała gumowymi kulami i armatkami wodnymi.

Media donosiły, że Maradona doznał zawału serca w środę. Jego prawnik, Matias Morla, powiedział na Twitterze, że poprosi o śledztwo w sprawie śmierci. Twierdził, że w domu Maradony jest pod ręką pomoc medyczna, ale były ogromne opóźnienia z otrzymaniem pomocy.

Maradona, który doprowadził Argentynę do zwycięstwa w Mistrzostwach Świata w 1986 roku, przeszedł operację krwawienia do mózgu na początku tego miesiąca. Napastnik jest powszechnie uważany przez fanów piłki nożnej za jednego z najlepszych graczy w historii.

Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać