Czarna dziura ledwie 1000 lat świetlnych od Ziemi

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Zespół astronomów z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkrył czarną dziurę leżącą zaledwie 1000 lat świetlnych od Ziemi.

Czarna dziura znajduje się bliżej naszego Układu Słonecznego niż jakakolwiek inna dotychczas znaleziona. Stanowi część potrójnego układu, który można zobaczyć gołym okiem. Czarna dziura znajduje się w gwiazdozbiorze Telescopium, który jest tak blisko nas, że jego gwiazdy można oglądać z południowej półkuli w ciemną, czystą noc bez lornetki lub teleskopu.

„Ten system zawiera najbliższą Ziemi czarną dziurę, o której wiemy – mówi naukowiec z ESO Thomas Rivinius, który kierował badaniem opublikowanym dzisiaj w Astronomy & Astrophysics.

Zespół znalazł dowody na istnienie niewidzialnego obiektu, śledząc jego dwie towarzyszące gwiazdy za pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG / ESO w obserwatorium ESO La Silla w Chile. Według astronomów ten system może być tylko wierzchołkiem góry lodowej, a w przyszłości można znaleźć wiele podobnych czarnych dziur.

Zespół początkowo obserwował układ podwójny, zwany HR 6819. Kiedy naukowcy analizowali swoje obserwacje, ujawnili trzecie, wcześniej nieodkryte ciało w HR 6819: czarną dziurę. Obserwacje wykazały, że jedna z dwóch widocznych gwiazd krąży wokół niewidzialnego obiektu co 40 dni, podczas gdy druga gwiazda znajduje się w dużej odległości od tej wewnętrznej pary.

Czarna dziura w HR 6819 jest jednym z pierwszych takich obiektów o masie gwiazdowej, który nie reaguje gwałtownie z otoczeniem i dlatego wydaje się naprawdę czarny. Zespół mógł jednak wykryć jego obecność i obliczyć masę, badając orbitę gwiazdy w wewnętrznej parze.

„Niewidzialny obiekt o masie co najmniej 4 razy większej niż Słońce może być tylko czarną dziurą”, podsumowuje Rivinius z Chile.

Astronomowie do tej pory zauważyli tylko kilka tuzinów czarnych dziur w naszej galaktyce, z których prawie wszystkie silnie oddziałują na otoczenie i ujawniają swoją obecność poprzez uwalnianie silnych promieni X. Ale naukowcy szacują, że w ciągu życia Drogi Mlecznej wiele innych gwiazd zapadło się w czarne dziury. Odkrycie cichego, niewidzialnego obiektu w HR 6819 dostarcza wskazówek, gdzie mogą być ukryte kolejne czarne dziury w Drodze Mlecznej.

foto: NASA’s Goddard Space Flight Center

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać