warsaw-823079_1920

Bank Światowy: Polska gotowa do zmian na rzecz neutralności klimatycznej

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Polska ma przed sobą doskonałą szansę na przeprowadzenie zielonej transformacji – stwierdza Bank Światowy.
Reklama

Najnowsze wydanie Tygodnika Gospodarczego PIE, poświęcone zostało m.in. polskiej zielonej transformacji oraz zamrażaniu i odmrażaniu gospodarki Polski na podstawie danych GUS.  Bank Światowy wymienia nas wśród krajów o wysokiej gotowości do realizacji zmian na rzecz neutralności klimatycznej. W zestawieniu znajdujemy się tuż obok Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii czy Japonii.

W 1990r. węgiel kamienny produkowało – jak podaje Eurostat – 13 państw członkowskich Unii Europejskiej. W 2019 r. pozostały już tylko dwa kraje: Polska, produkująca blisko 62 mln ton tego surowca (95% całkowitej produkcji UE) i Czechy. Raport BNEF wskazuje, że Polska, obok Czech, Rumunii i Bułgarii należy do najbardziej energochłonnych gospodarek UE.

Państwa te nie określiły jeszcze planu wycofania węgla z energetyki.

Dekarbonizacja europejskich systemów energetycznych zależnych od węgla stworzyłaby ok. 45 tys. miejsc pracy i potencjał inwestycyjny w zakresie czystej energii o wartości blisko 50 mld EUR.

Odnawialne źródła energii mogą być – jak piszą analitycy PIE – najtańszym sposobem pozyskiwania prądu. W tym roku w Polsce moc odnawialnych źródeł energii przekroczyła 10GW. Początek czerwca wskazywał liczbę instalacji fotowoltaicznych o 176% większą niż przed rokiem.

Transformacje energetyczną warto rozpatrywać jako opłacalną inwestycję w perspektywie średnio – i długofalowej – piszą eksperci BloombergNEF.Podkreślają przy tym, że zmiany są nieuniknione, opłacalne i stanowią część polityki europejskiej.

Wraz z zahamowaniem wzrostu liczby stwierdzonych zakażeń COVID-19, od 20 kwietnia 2020 r. rozpoczął się proces znoszenia restrykcji, czyli odmrażania gospodarki. Cztery etapy zakończyły się 13 czerwca, chociaż i po tym terminie wiele wymogów sanitarnych zostało tymczasowo wdrożonych w życie. Epidemia spowodowała głęboki spadek na wielu płaszczyznach gospodarczych takich jak m.in. produkcja przemysłowa, czy produkcja budowlano-montażowa.

W marcu spadek produkcja przemysłowej wynosił tylko 2,5%, natomiast w kwietniu wynosił 24,6%. W maju spadek był mniejszy, ale nadal głęboki – wynosił 17%. Podobną sytuację zanotowały zamówienia w przemyśle, gdzie w kwietniu spadek wynosił 30,2%, a w maju 24,7%. Natomiast produkcja budowlano-montażowa w marcu zanotowała wzrost, lecz w kolejnych miesiącach obniżyła się kolejno o 0,9% i 5,1%.

W drugim miesiącu zamrażania gospodarki (kwiecień 2020) w pełni uwidoczniły się skutki epidemii w podstawowych obszarach działalności gospodarczej. W maju z kolei sytuacja ulegała poprawie, ale w różnym stopniu, na różnych obszarach gospodarczych.

WARTO PRZECZYTAĆ: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Oprac. Mateusz Sidorowicz

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać