16042227002_76eebf268f_o

Aplikacja TikTok z zarzutem nielegalnego wykorzystywania danych

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Reuters donosi, że dwójka Republikanów z Izby Reprezentantów USA napisała w czwartek 21 maja list do założyciela popularnej aplikacji TikTok z pytaniem o potencjalnie nielegalne wykorzystanie danych użytkowników i powiazania firmy z rządem Chin.

Greg WALDEN, republikanin zasiadający w Komisji Energii i Handlu oraz Cathy McMorris RODGERS, członkini podkomitetu konsumenckiego, zapytali, jakie informacje są zbierane na temat amerykańskich użytkowników przez chińską korporację, jakie dane są udostępniane Komunistycznej Partii Chin lub innym państwom i czy informacje o Amerykanach są przechowywane w Chinach.

„Pozornie bliskie powiązania TikTok z chińskim rządem budzą obawy dotyczące praktyk przechowywania danych, w tym informacji, jakie firma zbiera na temat Amerykanów i tego, co z nimi robi” – napisali.

Ustawodawcy zwrócili się również do TikTok o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące sposobu traktowania danych dzieci i zniszczenia nielegalnie zgromadzonych danych. Według m.in. Centrum Cyfrowej Demokracji, TikTok nie usunął wszystkich filmów nagranych przez dzieci w wieku poniżej 13 lat, zgodnie z wymogami umowy z Federalną Komisją Handlu ogłoszoną w lutym 2019 r.

List został skierowany do Zhanga YIMINGA, założyciela i dyrektora generalnego TikTok ByteDance. „Chociaż uważamy, że obawy są nieuzasadnione, doceniamy je i nadal wzmacniamy nasze zabezpieczenia, jednocześnie zwiększając prowadzony dialog z prawodawcami”, powiedział rzecznik TikTok w odpowiedzi mailowej, zapowiadając właściwą odpowiedź listowną.

W grudniu amerykańska marynarka wojenna zakazała korzystania z aplikacji TikTok na urządzeń mobilnych wykorzystywanych przez rząd, twierdząc, że jest to „zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać